مدیریت پسوردها با Lastpass

Lastpass

شاید یکی از مشکلات بسیاری از کاربران اینترنتی این باشد که برای مدیریت نامهای کاربری و پسوردهای خود در سایتهای مختلف به مشکل برخورد می کنند و برای حفظ و نگهداری آنها مشکل دارند. عده ای، آنها را جایی یادداشت می کنند تا در صورت فراموش کردن به آن مراجعه کنند. عده ای هم برای حل این مشکل در همه جا از یک نام کاربری و پسورد واحد استفاده می کنند. ولی آیا این راه حلها همه مشکل شما را حل خواهد کرد؟ اگر دفترچه یا چیزی که پسوردهای خود را در آن نگهداری می کنید از بین برود چه؟ یا اگر نام کاربری و پسوردی که برای همه سایتها استفاده می کنید لو برود چطور؟ اینها تنها بخشی از مشکلاتی است که ممکن است شما با آن روبرو شوید. ولی برای این مشکل راه حلی وجود دارد و آن هم استفاده از ابزارهای مدیریت پسورد است.

اگر شما هم برای مدیریت پسوردهای خود با مشکل روبرو هستید من یکی از بهترین راه حلهای موجود را انتخاب کرده که قصد دارم در اینجا آن را برای شما معرفی کنم و نحوه استفاده از آن را آموزش دهم.

LastPass چست؟

LastPass یک ابزار مدیرت پسورد و اطلاعات ساده و امن است. این نرم افزار نه تنها رایگان است بلکه به شما کمک می کند در وقت خود صرفه جویی کنید و امنیت اطلاعات خود را حفظ کنید. شاید شما برای حفظ حساب های روزافزون اینترنتی خود با مشکل روبرو باشید ولی LastPass این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون دردسر و به راحتی اطلاعات آنلاین خود را ذخیره و ساماندهی و به صورت امن به آنها دسترسی پیدا کنید.

LastPass همه کارها را برایتان انجام می دهد

پس از دانلود نرم افزار مدیریت پسورد LastPass و ایجاد یک اکانت شما می توانید اطلاعات ورود خود به سایتها و حسابهای خود را به صورت امن ذخیره کنید، به صورت خودکار فرمهای ورود به سایتهای دلخواه خود را پر کنید و به صورت خودکار به آنها وارد شوید و اطلاعات ذخیره شده خود را در تمام مرورگرهای محبوب و در همه سیستم عاملها به صورت همزمان دسترسی داشته باشید.

امنیت و حریم خصوصی

Lastpass با استفاده از روشهای رمزگذاری مورد استفاده دولتها امنیت داده های شما را تضمین می کند و با استفاده از قابلیت همگام سازی از طریق پردازش ابری، این امکان را فراهم می کند که بتوانید در هر جایی به داده های خود دسترسی پیدا کنید. تمام عملیات رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات روی کامپیوتر خود شما انجام می شود و هیچ کس در Lastpass نمی تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. همچنین، چالش امنیتی Lastpass این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که اطلاعات امنیتی ضعیف شما از قبیل پسوردهای ضعیف را شناسایی کند و برای بهبود آن شما را راهنمایی کند.

دانلود و نصب Lastpass

برای استفاده از این ابزار شما باید ابتدا در سایت LastPass ثبت نام و یک اکانت ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این اکانت قرار است به عنوان اکانت دسترسی شما به همه نامهای کاربری و پسوردهای شما قرار گیرد. بنابراین از یک ایمیلی که همیشه از آن استفاده می کنید استفاده کنید و پسوردی که برای آن می سازید یک پسورد قوی و به یاد ماندنی باشد زیرا قرار است این آخرین پسورد و تنها پسوردی باشد که به ذهن می سپارید!

پس از ایجاد اکانت کاربری نوبت دانلود و نصب نرم افزار می رسد. دو راه برای این کار وجود دارد. اول اینکه از خود سایت lastpass و از این لینک استفاده کنید ولی به دلیل اینکه در شرایط تحریم قرار داریم سایت به شما اجازه نمی دهد با آی پی ایران وارد شوید بنابراین باید از پروکسی استفاده کنید. ولی پیشنهاد من دانلود از سایتهای ایرانی است که شما می توانید از این لینک برای دانلود نرم افزار استفاده کنید.

راه دیگر اینست که افزونه های این نرم افزار را بر روی مرورگر خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. برای دانلود افزونه مرورگر کروم از این صفحه و برای فایرفاکس هم از این صفحه استفاده کنید. در صورتی که این گزینه را برای دانلود و نصب انتخاب کرده اید نیازی به نصب چیز دیگری ندارید و می توانید با رد شدن از مراحل زیر به مرحله استفاده از نرم افزار بروید.

حالا بعد از دانلود، برای نصب LastPass به ترتیب زیر و بر اساس تصاویر عمل کنید.

فایل نصبی را اجرا کنید و در پنجره زبان را انتخاب کنید.

انتخاب زبان

بر روی دکمه Install LastPass کلیک کنید تا نصب شود یا می توانید برای انتخاب مرورگرهایی که می خواهید روی آنها lastpass نصب شود و همچنین تغییر مسیر نصب از گزینه Advanced Options مطابق شکل زیر استفاده کنید.
advanced option lastpass
در پایان فرایند نصب همانطور که در شکل زیر می بینید، از شما پرسیده می شود که آیا تمایل دارید پسوردهای روی کامپیوتر خود را به LastPass انتقال دهید و در صورتی که شما قبلاً از نرم افزارهای مشابه استفاده می کرده اید می توانید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت No Thanks را انتخاب کنید.
پایان نصب
اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید آیکون LastPass به صورت یک مربع مشکی و ستاره داخل آن روی نوار ابزار بالای مرورگر شما دیده می شود. حال نوبت نحوه استفاده از نرم افزار می رسد.

 نحوه استفاده از LastPass

برای استفاده از LastPass ابتدا باید روی افزونه آن بر روی نوار ابزار مرورگر خود کلیک کنید و به صورت شکل زیر ایمیل و پسوردی که برای ثبت نام در سایت LastPass انتخاب کردید در اینجا وارد کنید.

lastpass login

ایمیل و پسورد خود را در اینجا وارد کنید و گزینه Remember Email را انتخاب کنید تا هر بار لازم نباشد آن را وارد نمایید. و حالا LastPass آماده است اطلاعات شما را در سایت ها ذخیره کند.

افزودن و ذخیره سایت

برای ذخیره اطلاعات دو روش خودکار و دستی وجود دارد. برای شروع در مرورگر کروم (در دیگر مرورگرها شیوه کار کمی متفاوت است) فرض کنید می خواهید اطلاعات جیمیل خود را به صورت خودکار ذخیره کنید. این کار بسیار ساده است. به صفحه ورود بروید و مثل همیشه نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید سپس بر روی شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد کلیک کنید تا مانند شکل زیر منوی Save site ظاهر شود.
save site
گزینه Save site را انتخاب کنید تا منوی ذخیره اطلاعات به صورت زیر ظاهر شود.
save options

همچنین برای ویرایش اطلاعات ذخیره شده یک سایت می توانید با کلیک روی همان شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد و سپس مطابق شکل زیر با کلیک روی ویرایش و سپس انتخاب گزینه Edit آن را ویرایش کنید.
ویرایش سایت
ویرایش
پس از انتخاب گزینه ویرایش، پنجره زیر باز می شود که می توانید اطلاعات مورد نظر خود را ویرایش و ذخیره کنید.

پنجره ویرایش
وارد کردن نام کاربری و پسورد به صورت خودکار

LastPass این امکان را برای شما فراهم می آورد تا اطلاعات ذخیره شده خود را برای سایتهای مختلف به صورت خودکار وارد نمایید. برای این کار ابتدا شما باید از طریق افزونه LastPass بر روی نوار ابزار مرورگر خود به حساب کاربری خود وارد شده باشید و پس از ورود موفق رنگ این دکمه به رنگ قرمز تغییر خواهد کرد.

زمانی که شما سایتی را در مرورگر خود باز می کنید که قبلا اطلاعات ورود به آن را ذخیره کرده اید تعداد حسابهای ذخیره شده برای آن سایت را روی آیکون Lastpass به این صورت تعداد سایتهای ذخیره شده به شما نشان می دهد. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید اینست که بر روی ستاره داخل فرم اطلاعات کاربری در آن سایت کلیک کنید و بر روی نام حساب خود کلیک کنید تا اطلاعات شما به صورت خودکار وارد شود. اگر برای یک سایت چند حساب کاربری داشته باشید LastPass همه حساب ها را به شما نشان خواهد داد تا از بین آنها انتخاب کنید.
ورود به سایت با lastpass
یک سایت با چند حساب کاربری
LastPass امکانات بسیار دیگری دارد که از حوصله این مقاله خارج است. امیدوارم با این آموزش بتوانید به حسابهای کاربری خود سامانی بدهید و دیگر دغدغه ای برای حفظ پسوردهایتان نداشته باشید. سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاهها برای من ارسال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *