چرا تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات برای دستگاه اندرویدی شما بد هستند

گوشی اندرویدی خود را از بین نبرید! اطلاعات نادرست زیادی درباره مفید بودن اپلیکیشنهای تقویت کننده رم (RAM Boosters) و متوقف کننده های عملیاتها (Task Killers) وجود دارد. در نگاه اول استفاده از این اپ ها کاملاً مفید و منطقی به نظر می رسد ولی نگاهی دقیقتر به آنها نشان می دهد که در واقع آنها می توانند به گوشی شما آسیب برسانند.
به طور خلاصه باید بگوییم: واقعاً از استفاده از اپ های تقویت کننده رم و متوقف کننده عملیاتها خودداری کنید. شاید زمانی این ابزارها مفید بوده باشند ولی اندروید آنقدر پیشرفت کرده است که این نوع اپلیکیشن ها حالا دیگر قدیمی، غیرضروری و آسیب رسان هستند. اگر می خواهید بدانید چرا بد هستند ادامه مطلب را بخوانید.

اندروید چگونه رم و اپلیکیشن ها را مدیریت می کند؟

 

android-task-killers-overview
برای اینکه بفهمیم اندروید چگونه رم را مدیریت می کند باید ابتدا بفهمیم رم چیست و چگونه کار می کند.
صحبتهای فنی زیادی درباره رم می توان کرد ولی برای اهداف ما فقط باید بگوییم که رم (RAM) یک حافظه با دسترسی تصادفی می باشد و نوعی حافظه است که سرعت فوق العاده بالایی دارد ولی به محض خاموش شدن دستگاه محتوای آن پاک می شود. بنابراین رم برای نگهداری موقت اطلاعاتی مفید است که تغییرات زیادی پیدا می کنند و همیشه باید در دسترس باشند.
روی یک دستگاه ویندوزی شما باید حافظه رم شما آنقدر باشد که نرم افزارهای شما بتوانند با استفاده از آن کار کنند. وقتی حافظه رم پر می شود، ویندوز مجبور می شود از هارد دیسک به عنوان رم مجازی استفاده کند و سرعت هارد دیسکها بسیار پایینتر از رم می باشد.
ولی این امر در مورد دستگاههای اندرویدی صدق نمی کند.
سیستم عامل اندروید از برنامه خاص خودش برای اختصاص رم به اپلیکیشنها بهره می برد و اطمینان حاصل می کند که تمام حافظه رم به بهینه ترین نحوه مورد استفاده قرار گیرد. در واقع اندروید آگاهانه سعی می کند اپلیکیشنها را برای عملکرد بهتر روی حافظه رم قرار دهد. به خاطر داشته باشید که حافظه رم سرعت بالایی دارد. در دستگاههای موبایل، کوچکترین میزان سرعت برای ایجاد تجربه ای خوب برای کاربران اهمیت دارد و بنابراین نگه داشتن اپلیکیشنها در حافظه رم در واقع چیز خوبی است.
اگر شما از اپلیکیشنهای زیادی استفاده می کنید شاید بهتر باشد دفعه بعد که می خواهید گوشی هوشمند تهیه کنید، مدلهایی را در نظر بگیرید که رم بیشتری دارند.
اندروید نه تنها اختصاص حافظه رم به اپلیکیشنها را مدیریت می کند بلکه از اپلیکیشنهایی که در پس زمینه فعال هستند غافل نیست و اجازه نمی دهد از منابع غیرضروری برای پردازش استفاده کنند. اینکه اجازه داده شود اپلیکیشنها روی حافظه رم قرار داشته باشند تاثیر قابل ملاحظه ای روی عملکرد ندارد.

حقه تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیاتها

android-task-killers-drawbacks
تا اینجا ممکن است اینطور به نظر برسد که تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات ها بی اثر هستند. آنها شاید لزوماً به بهبود عملکرد اندروید کمکی نکنند ولی آیا استفاده از آنها بد است؟ ممکن است آنها منافع جانبی دیگری داشته باشند؟ متاسفانه پاسخ منفی است. آنها آسیب می زنند.
اگر با منطق ویندوزی پیش برویم، متوقف کردن فرایندهایی که رم را اشغال می کنند و یکپارچه سازی (defragment) هارد دیسک سرعت را بالا می برد. این کار در مورد ویندوز خوب است ولی استفاده از این روش در اندروید نتیجه معکوس دارد.
یکی از دلایل آن اینست که اندروید برای ذخیره سازی فایلها به جای یک دیسک سخت معمولی از کارتهای اس دی (SD) بهره می برد. کارت های اس دی نوعی حافظه فلش محسوب می گردند – مشابه اس اس دی ها (SSD) می باشند – که به یکپارچه سازی نیاز ندارند. در واقع یکی از نقاط ضعف حافظه های فلش، تعداد محدود دفعاتی می باشد که می توان داده ها را روی آنها نوشت. شما با یکپارچه سازی یک کارت اس دی، طول عمر آن را کاهش خواهید داد.
وقتی شما اپلیکیشنها را از روی حافظه رم پاک می کنید اندروید دفعه بعد که به آنها نیاز داشته باشد (برای گزارش، به روز رسانی و دیگر عملیات ها در پس زمینه) دوباره آنها را روی رم بارگذاری می کند.
و در مورد ابزارهای خودکار متوقف کننده عملیاتها، شما نهایتاً مقداری از رم و پردازنده مرکزی خود را فدای خود این ابزارها می کنید، ابزارهایی که همیشه فعال و گوش به زنگ هستند تا فعالیتها را متوقف کنند. این وضعیت می تواند مقدار زیادی از باتری شما را مصرف کند – و شما چیز مفیدی در ازای استفاده از این اپلیکیشنها دریافت نمی کنید!

بهبود عملکرد و طول عمر باتری دستگاههای اندرویدی

android-task-killers-performance
اگر شما از این متوقف کننده ها استفاده می کنید، به احتمال زیاد از عملکرد دستگاه خود راضی نیستید. شاید احساس می کنید دستگاه شما کند یا حتی لش است، و استفاده از آن بیشتر مایه دردسر است تا لذت. اگر متوقف کننده های عملیاتها نمی توانند کمکی بکنند پس شما برای تقویت عملکرد اندروید باید چه بکنید؟
متوقف کردن اپلیکیشنهایی که رفتارهای پر خطا دارند. شما باید از متوقف کردن اپلیکیشنها برای آزاد کردن رم خودداری کنید ولی همیشه مراقب اپلیکیشنهایی باشید که بیش از حد از پردازشگر دستگاه استفاده می کنند. این برنامه ها می توانند عملکرد دستگاه شما را به شدت کاهش دهند و عمر باتری را کم کنند. Watchdog Task Manager یکی از اپ های خیلی خوب برای این کار است.
از اپلیکیشنهای سبک استفاده کنید. بسیاری از اوقات عملکرد ضعیف ناشی از یک اپ خاص است نه خود دستگاه اندرویدی شما. در مورد اپلیکیشنهایی که از همه بیشتر استفاده می شوند (برای مثال مرورگرها، دفترچه یادداشت، پخش کننده موسیقی و غیره) همیشه از سبکترین ها و آنهایی که کمترین مصرف باتری را دارند استفاده کنید.
ابزارهای غیرضروری را غیرفعال کنید. خیلی خوب است که اینترنت همراه همیشه فعال باشد ولی این وضعیت بر روی عملکرد دستگاه تاثیر خواهد گذاشت. همین امر در مورد فعال نگه داشتن وایفای، بلوتوث و جی پی اس صادق است. زمانی که به آنها نیاز ندارید آنها را غیرفعال کنید تا باتری کمتری مصرف شود.
نصب رام های سفارشی ( custom ROM) این نکته اندکی پیشرفته است و تنها به درد کسانی می خورد که با رفع اشکالات اندروید آشنا هستند. نصب رام های سفارشی همانند نصب توزیع های مختلف لینوکس است: بعضی از رام ها سریعتر هستند و باتری کمتری مصرف می کنند که برای دستگاههای ضعیفتر خیلی مناسب است.

منبع +

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *