نصب ویندوز 7 و ویندوز 8 از روی فلش مموری (آموزش تصویری)

bootable windows 7

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید به هر دلیلی (برای مثال دی وی دی رایتر شما مشکل دارد، الترابوک دارید و نمی توانید از درایو نوری استفاده کنید) به جای نصب ویندوز از روی دی وی دی، از فلش خود استفاده کنید. اما چطور این کار امکان دارد؟ شاید به ذهن شما برسد که می توانید فایل های نصبی ویندوز را روی فلش خود کپی کرده و سپس از طریق ستاپ (setup) کامپیوتر تنظیم کنید تا از روی فلش بوت شود. ولی این کار موثر نخواهد بود و شما موفق نخواهید شد. در ادامه این مطلب ما برای شما به طور ساده و بدون استفاده از نرم افزار به شما آموزش خواهیم داد چگونه ویندوز را از روی فلش بوت نمایید.

این روش برای نصب ویندوزهای 7 و 8 کاربرد دارد و یک روش مطمئن و بدون خطاست.

لوازم مورد نیاز

 1. یک فلش مموری حداقل 8 گیگابایتی و سالم
 2. کامپیوتری که ویندوز آن قابل استفاده باشد
 3. دی وی دی ویندوز یا فایل فشرده ISO
 4. کمی صبر و حوصله و دقت

مراحل کار

اگر لوازم کار خود را آماده کرده اید حالا می توانید به سادگی و با استفاده از آموزشهای تصویری زیر کار را شروع کنید. اگر اندکی کار با ویندوز را بلد باشید به راحتی خواهید توانست از این آموزش استفاده کنید.

قبل از هر کار اگر اطلاعاتی روی فلش خود دارید آنها را در جایی دیگر ذخیره کنید چون قرار است در مراحل کار فلش اصطلاحاً فرمت شود و همه چیز پاک خواهد شد.

فلش خود را به کامپیوتر وصل کنید و سپس مطابق شکل روی دکمه start ویندوز کلیک کرده و در کادر جستجویی که در پایین منو می بینید CMD را تایپ و کلید Enter را فشار دهید(در صورتی که از ویندوز 8 استفاده می کنید به صفحه مترو بروید و بدون کلیک روی چیزی فقط CMD را تایپ و دکمه Enter را بزنید). پنجره ای مشکی به شکل زیر ظاهر خواهد گردید. خب اگر تا اینجای کار مشکل نبود به ادامه کار توجه کنید.

 

باز کردن cmd

 1. مطابق شکل زیر فرمان diskpart را وارد و دکمه Enter را وارد کنید.diskpart
 2. در گامی بعدی در پنجره ای که مطابق شکل زیر روبروی شما قرار دارد دستوارت زیرا را به ترتیب اجرا کرده و کلید Enter را فشار دهید.ابتدا دستور list disk را تایپ کنید تا اطلاعاتی مطابق شکل به شما نمایش داده شود. در فهرستی که مشاهده می کنید شما می توانید مشاره دیسک مورد نظر خود را که همان فلش مموری شماست، با استفاده از حجم آن تشخیص دهید. اگر شما هم مانند من روی کامپیوتر خود فقط یک هارد دیسک داشته باشید فلش شما در ردیف دوم و به صورت Disk 1 نمایش داده خواهد شد. حالا اگر فلش خود را در فهرست پیدا کردید شماره آنرا که احتمالا همان 1 یا 2 می باشد به خاطر بسپارید و به ادامه آموزش برویم.list disk
 3. حال دستور select disk 1 (شما به جای عدد 1 شماره ای را که در بخش قبل گفتیم قرار دهید) را تایپ Enter را فشار دهید. مانند شکل زیر پیغام Disk 1 is now the selected disk را مشاهده خواهید کرد.select disk
 4. دستور clean را تایپ و Enter  را فشار دهید. در صورتی که با خطا مواجه شدید همین دستور را تکرار کنید.cleanحالا دستورات زیر را مطابق شکل به ترتیب اجرا کنید.
 5. دستور create partition primary را تایپ و Enter  را فشار دهید.create partition
 6. دستور select partition 1  را تایپ و Enter  را فشار دهید.select partition
 7. دستور active  را تایپ و Enter  را فشار دهید.active
 8. دستور format fs=ntfs quick را تایپ و Enter  را فشار دهید.format
 9. دستور assign را تایپ و Enter  را فشار دهید.assignو دستور آخر که همان exit است.

 

تبریک! حالا فلش شما آماده است، فقط کافی است تمام فایلهای ویندوز را داخل این فلش کپی کرده و از روی آن بوت کنید.