چرا تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات برای دستگاه اندرویدی شما بد هستند

گوشی اندرویدی خود را از بین نبرید! اطلاعات نادرست زیادی درباره مفید بودن اپلیکیشنهای تقویت کننده رم (RAM Boosters) و متوقف کننده های عملیاتها (Task Killers) وجود دارد. در نگاه اول استفاده از این اپ ها کاملاً مفید و منطقی به نظر می رسد ولی نگاهی دقیقتر به آنها نشان می دهد که در واقع آنها می توانند به گوشی شما آسیب برسانند.
به طور خلاصه باید بگوییم: واقعاً از استفاده از اپ های تقویت کننده رم و متوقف کننده عملیاتها خودداری کنید. شاید زمانی این ابزارها مفید بوده باشند ولی اندروید آنقدر پیشرفت کرده است که این نوع اپلیکیشن ها حالا دیگر قدیمی، غیرضروری و آسیب رسان هستند. اگر می خواهید بدانید چرا بد هستند ادامه مطلب را بخوانید.

اندروید چگونه رم و اپلیکیشن ها را مدیریت می کند؟

 

android-task-killers-overview
برای اینکه بفهمیم اندروید چگونه رم را مدیریت می کند باید ابتدا بفهمیم رم چیست و چگونه کار می کند.
صحبتهای فنی زیادی درباره رم می توان کرد ولی برای اهداف ما فقط باید بگوییم که رم (RAM) یک حافظه با دسترسی تصادفی می باشد و نوعی حافظه است که سرعت فوق العاده بالایی دارد ولی به محض خاموش شدن دستگاه محتوای آن پاک می شود. بنابراین رم برای نگهداری موقت اطلاعاتی مفید است که تغییرات زیادی پیدا می کنند و همیشه باید در دسترس باشند.
روی یک دستگاه ویندوزی شما باید حافظه رم شما آنقدر باشد که نرم افزارهای شما بتوانند با استفاده از آن کار کنند. وقتی حافظه رم پر می شود، ویندوز مجبور می شود از هارد دیسک به عنوان رم مجازی استفاده کند و سرعت هارد دیسکها بسیار پایینتر از رم می باشد.
ولی این امر در مورد دستگاههای اندرویدی صدق نمی کند.
سیستم عامل اندروید از برنامه خاص خودش برای اختصاص رم به اپلیکیشنها بهره می برد و اطمینان حاصل می کند که تمام حافظه رم به بهینه ترین نحوه مورد استفاده قرار گیرد. در واقع اندروید آگاهانه سعی می کند اپلیکیشنها را برای عملکرد بهتر روی حافظه رم قرار دهد. به خاطر داشته باشید که حافظه رم سرعت بالایی دارد. در دستگاههای موبایل، کوچکترین میزان سرعت برای ایجاد تجربه ای خوب برای کاربران اهمیت دارد و بنابراین نگه داشتن اپلیکیشنها در حافظه رم در واقع چیز خوبی است.
اگر شما از اپلیکیشنهای زیادی استفاده می کنید شاید بهتر باشد دفعه بعد که می خواهید گوشی هوشمند تهیه کنید، مدلهایی را در نظر بگیرید که رم بیشتری دارند.
اندروید نه تنها اختصاص حافظه رم به اپلیکیشنها را مدیریت می کند بلکه از اپلیکیشنهایی که در پس زمینه فعال هستند غافل نیست و اجازه نمی دهد از منابع غیرضروری برای پردازش استفاده کنند. اینکه اجازه داده شود اپلیکیشنها روی حافظه رم قرار داشته باشند تاثیر قابل ملاحظه ای روی عملکرد ندارد.

حقه تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیاتها

android-task-killers-drawbacks
تا اینجا ممکن است اینطور به نظر برسد که تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات ها بی اثر هستند. آنها شاید لزوماً به بهبود عملکرد اندروید کمکی نکنند ولی آیا استفاده از آنها بد است؟ ممکن است آنها منافع جانبی دیگری داشته باشند؟ متاسفانه پاسخ منفی است. آنها آسیب می زنند.
اگر با منطق ویندوزی پیش برویم، متوقف کردن فرایندهایی که رم را اشغال می کنند و یکپارچه سازی (defragment) هارد دیسک سرعت را بالا می برد. این کار در مورد ویندوز خوب است ولی استفاده از این روش در اندروید نتیجه معکوس دارد.
یکی از دلایل آن اینست که اندروید برای ذخیره سازی فایلها به جای یک دیسک سخت معمولی از کارتهای اس دی (SD) بهره می برد. کارت های اس دی نوعی حافظه فلش محسوب می گردند – مشابه اس اس دی ها (SSD) می باشند – که به یکپارچه سازی نیاز ندارند. در واقع یکی از نقاط ضعف حافظه های فلش، تعداد محدود دفعاتی می باشد که می توان داده ها را روی آنها نوشت. شما با یکپارچه سازی یک کارت اس دی، طول عمر آن را کاهش خواهید داد.
وقتی شما اپلیکیشنها را از روی حافظه رم پاک می کنید اندروید دفعه بعد که به آنها نیاز داشته باشد (برای گزارش، به روز رسانی و دیگر عملیات ها در پس زمینه) دوباره آنها را روی رم بارگذاری می کند.
و در مورد ابزارهای خودکار متوقف کننده عملیاتها، شما نهایتاً مقداری از رم و پردازنده مرکزی خود را فدای خود این ابزارها می کنید، ابزارهایی که همیشه فعال و گوش به زنگ هستند تا فعالیتها را متوقف کنند. این وضعیت می تواند مقدار زیادی از باتری شما را مصرف کند – و شما چیز مفیدی در ازای استفاده از این اپلیکیشنها دریافت نمی کنید!

بهبود عملکرد و طول عمر باتری دستگاههای اندرویدی

android-task-killers-performance
اگر شما از این متوقف کننده ها استفاده می کنید، به احتمال زیاد از عملکرد دستگاه خود راضی نیستید. شاید احساس می کنید دستگاه شما کند یا حتی لش است، و استفاده از آن بیشتر مایه دردسر است تا لذت. اگر متوقف کننده های عملیاتها نمی توانند کمکی بکنند پس شما برای تقویت عملکرد اندروید باید چه بکنید؟
متوقف کردن اپلیکیشنهایی که رفتارهای پر خطا دارند. شما باید از متوقف کردن اپلیکیشنها برای آزاد کردن رم خودداری کنید ولی همیشه مراقب اپلیکیشنهایی باشید که بیش از حد از پردازشگر دستگاه استفاده می کنند. این برنامه ها می توانند عملکرد دستگاه شما را به شدت کاهش دهند و عمر باتری را کم کنند. Watchdog Task Manager یکی از اپ های خیلی خوب برای این کار است.
از اپلیکیشنهای سبک استفاده کنید. بسیاری از اوقات عملکرد ضعیف ناشی از یک اپ خاص است نه خود دستگاه اندرویدی شما. در مورد اپلیکیشنهایی که از همه بیشتر استفاده می شوند (برای مثال مرورگرها، دفترچه یادداشت، پخش کننده موسیقی و غیره) همیشه از سبکترین ها و آنهایی که کمترین مصرف باتری را دارند استفاده کنید.
ابزارهای غیرضروری را غیرفعال کنید. خیلی خوب است که اینترنت همراه همیشه فعال باشد ولی این وضعیت بر روی عملکرد دستگاه تاثیر خواهد گذاشت. همین امر در مورد فعال نگه داشتن وایفای، بلوتوث و جی پی اس صادق است. زمانی که به آنها نیاز ندارید آنها را غیرفعال کنید تا باتری کمتری مصرف شود.
نصب رام های سفارشی ( custom ROM) این نکته اندکی پیشرفته است و تنها به درد کسانی می خورد که با رفع اشکالات اندروید آشنا هستند. نصب رام های سفارشی همانند نصب توزیع های مختلف لینوکس است: بعضی از رام ها سریعتر هستند و باتری کمتری مصرف می کنند که برای دستگاههای ضعیفتر خیلی مناسب است.

منبع +

چگونه صفحه نمایش ویندوز، مک، لینوکس، اندروید یا آی او اس را ضبط کنیم

چگونه صفحه نمایش ویندوز، مک، لینوکس، اندروید یا آی او اس را ضبط کنیم

عکس گرفتن از صفحه نمایش قابلیت خیلی خوبی است ولی گاهی واقعاً نیاز داریم برای فهماندن منظور خود ویدئوی صفحه را ضبط کنیم. شما می توانید صفحه نمایش کامپیوتر، صفحه گوشی هوشمند یا تبلت خود را ضبط کنید.

این کار برای شما یک فایل ویدئویی فراهم می کند که می توانید با آن هر کاری انجام دهید. می توانید آن را روی یوتیوب بارگذاری کنید یا برای یک دوست بفرسیتد. یک آموزش ویدئویی بسازید یا مشکلی را که با آن روبرو هستی ضبط کنید تا بعداً آن را به کسی نشان دهید.


ویندوز

ویندوز از قبل برای ضبط ویدئویی صفحه نمایش ابزاری ندارد. ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد ولی اگر به دنبال یافتن یکی از آنها هستید از نرم افزارهای بی ارزشی که با فایل نصبی آنها ترکیب شده است پرهیز کنید. شما با VLC واقعاً می توانید صفحه نمایش خود را ضبط کنید و این یک گزینه راحت است. اگر از قبل  VLC  را نصب دارید باید گفت این ابزار مانند یک چاقوی سوئیسی است که بدون نیاز به نصب هیچ چیز دیگری به سرعت امکان ضبط صفحه نمایش را برای شما فراهم می آورد.

vlc capture device

برای ضبط ویدئوهای پیشرفته تر ما نرم افزار OBS را پیشنهاد می کنیم. این نرم افزار یک نرم افزار قدرتمند، رایگان و متن باز است که امکانات بیشتری فراهم می آورد. این امکانات شامل وارد کردن واترمارک، گنجاندن ویدیوی وبکم در حال ضبط صفحه نمایش، انتخاب پنجره های خاص روی صفحه و از این قبیل می باشد. Twitch.tv برای پخش همزمان بازیهای ویدیویی به طور گسترده ای از OBS استفاده می کند زیرا یک نرم افزار بسیار قوی است ولی برای تولید یک ویدیوی حرفه ای از صفحه نمایش نیز به همان خوبی کار می کند.

Open Broadcaster Software for windows

 

مک او اس ایکس (Mac OS X)

یک ابزار ضبط صفحه نمایش راحت در مک او اس ایکس گنجانده شده است. این ابزار یکی از کارکردهای مفید و مخفی QuickTime است که علیرغم ظاهرش چیزی فراتر از یک مدیا پلیر ساده است.

QuickTime screen recording

برای ضبط صفحه مک خود QuickTime را باز کنید،برای این کار کلیدهای Command + Space را فشار دهید تا جستجوی Spotlight باز شود سپس QuickTime را جستجو کنید و Enter را فشار دهید. از منوی فایل بر روی نوار منو گزینه New Screen Recording را انتخاب کنید. سپس می توانید از منوی کوچک سمت راست دکمه ضبط انتخاب کنید که آیا صدای میکروفون هم در ویدیو ضبط شود یا نه. این گزینه به شما امکان این را می دهد که اعمال خود در حین ضبط بیان کنید. زمانی که آماده شدید روی دکمه ضبط کلیک کنید.

QuickTime به شکل یک آیکون کوچک در سمت راست نوار منو در خواهد آمد و شروع به ضبط خواهد کرد. وقتی کارتان تمام شد روی دکمه توقف کلیک کنید و حالا می توانید پیش نمایش ویدیو را ببینید و آن را ذخیره کنید. QuickTime همچنین می تواند ویدیو را ویرایش کند و بخشهای غیرضروری را از آن حذف کند.

اگر به ابزار قدرتمندتری نیاز دارید شما می توانید از نرم افزار OBS استفاده کنید. این نرم افزار فقط برای ویندوز نیست و بر روی مک نیز کار می کند.

لینوکس

نرم افزارهای متن باز زیادی برای ضبط صفحه نمایش لینوکس وجود دارد و اگر شما نرم افزار مدیریت بسته نسخه لینوکس خود را باز کنید و جستجوی سریعی داشته باشید تعداد زیادی از آنها را پیدا خواهید کرد. یا حتی اگر به این چیزها علاقه دارید، می توانید از طریق ترمینال و با دستوراتی مانند ffmpeg این کار را انجام دهید.

recordMyDesktop

یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین ابزارهای متن باز برای این کار recordMyDesktop است که شما می توانید آن را از مرکز نرم افزار اوبونتو یا بخش مدیریت بسته نسخه لینوکس خود نصب کنید.

recordMyDesktop  را باز کنید و از گزینه های آن برای انتخاب کیفیت ویدیو و صدا استفاده کنید. این ابزار می تواند تمام صفحه نمایش شما یا بخش کوچکی از آن را ضبط کند. recordMyDesktop خیلی خوب کار می کند، رابط کاربری ساده ای دارد و مهمترین گزینه های ضبط صفحه نمایش را در اختیار شما قرار می هد.

اگر بع ابزار قویتری نیاز دارید از OBS استفاده کنید. این نرم افزار علاوه بر ویندوز و مک او اس ایکس (Mac OS X) برای لینوکس هم قابل استفاده است.

اندروید

اندروید به شما این امکان را می دهد که از صفحه نمایش دستگاه خود ویدیو تهیه کنید و آن را با فرمت mp4 ذخیره کنید. این ویژگی در اندروید 4.4 اضافه شده است و در اندروید 5 نیز کار می کند. برای این کار شما باید دستگاه اندروید خود را به یک کامپیوتر وصل کنید و از دستور adb استفاه کنید. نرم افزارهای روی گوشی شما نمی توانند به تنهایی صفحه نمایش شما را ضبط کنند – این کار ضبط شدن اطلاعات حساسی که شما وارد می کنید جلوگیری می کند.

دستگاه اندروید خود را با استفاده از یک کابل USB به یک کامپیوتر ویندوزی، مک او اس ایکس یا لینوکس وصل کنید و از دستور “adb shell screenrecord” برای شروع ضبط صفحه نمایش استفاه کنید. اگر از یک دستگاه روت شده استفاده می کنید شما می توانید با استفاده از نرم افزار از صفحه نمایش دستگاه ویدئو تهیه کنید – البته این نرم افزارها به دسترسی به روت نیاز دارند.

adb shell screenrecord

iOS

اکنون اپل شیوه ای راحت و رسمی برای ضبط صفحه نمایش iOS ارائه می کند. این کار به یک مک با سیستم عامل OS X Yosemite و یک آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ با سیستم عامل iOS 8 یا بالاتر نیاز دارد. متاسفانه این قابلیت فقط برای کاربران مک فراهم می باشد. این ویژگی برای توسعه دهندگان فراهم گردیده است تا عملکرد نرم افزارهای خود را ضبط کنند و توسعه دهندگان iOS به هر حال به مک نیاز دارند.

اگر شما هم یک مک و یک آیفون یا آیپد دارید می توانید آیفون یا آیپد خود را به آن وصل کنید و از نرم افزار QuickTime برای ضبط صفحه آن استفاده کنید. فقط کافی است با کلیک روی دکمه منو به جای گزینه New Screen Recording از گزینه New Movie Recording استفاده کنید و به جای وبکم خود مک، دستگاه iOS متصل به آن را انتخاب کنید.

QuickTime

شما همچنین می توانید به جای ضبط صفحه نمایش آن را به صورت زنده نیز پخش کنید. OBS بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ برای پخش زنده خیلی خوب کار می کند. شما حتی می توانید صفحه نمایش خود را به طور مستقیم از طریق VLC به طورت زنده پخش کنید!

منبع