ده توصیه مایکل پورت برای سخنرانی عمومی

مایکل پورت

اگر می خواهید دیگران را به فعالیت تشویق کنید، یکی از راه های موثر سخنرانی عمومی است. روی صحنه که می ایستید از جایگاه یک متخصص سخن می گویید. با داشتن این مزیت تنها کاری که باید بکنید این است که دید مردم به جهان را تغییر دهید.

با مایکل پورت، نویسنده پرطرفدار نیویوک تایمز و کتاب برنده بازی باش: از سخنرانی ها و مصاحبه های شغلی تا چگونگی متقاعد کردن مشتریان برای عقد قرارداد، چگونگی رسیدن به رضایت در تمام فعالیت های زندگی مصاحبه ای ترتیب دادم. وی در گفته هایش به ده قانون کلی اشاره کرد که می توانید در سخنرانی های بعدی تان به کار ببرید:

 1. سخنرانی را یک اجرا بدانید
  مجریان ایده های دیگر سخنرانان را نمی ربایند. آنها از سخنرانی یک تجربه ماندگار می سازند. پس خودتان را مجری و سخنرانی هایتان را اجرا بدانید. کاری کنید اجراهایتان مبتنی بر ایده های خود شما و تک باشد. اگر تک نباشید، دوباره دعوت نخواهید شد.
 2. اول حس اعتماد ایجاد کنید
  آیا با سخنرانی برخورد داشته اید که سعی کند در همان ابتدای کلامش تاثیری شگرف بیافریند. تصور کنید در ابتدای صحبت درباره سرمایه گذاری از مخاطبانی که بدهی دارند بخواهید دستانشان را بالا ببرند. مشکل اینجاست که مخاطبانتان شما را نمی شناسند. چگونه انتظار دارید با شما صادق باشند؟توجه داشته باشید که مارتین لوتر کینگ کشیش قبل از اینکه در مقابل همگان مردم را برابر بداند، سعی کرد اعتماد آنها را جلب کند. با همین رویکرد بود که گفت “برای تغییر نگرش مردم به جهان نخست باید اعتمادشان را جلب کرد.”
 3. فکری بزرگ داشته باشید
  افکار بزرگ لزوما تک نیستند. چه گفتن مهم نیست، چگونه گفتن مهم است. روی به اشتراک گذاشتن ایده هایتان و ارتباط با مخاطبانتان متمرکز شوید. اثرگذاری از برقراری ارتباط شروع می شود.
 4. وعده بدهید
  وعده شما پشتیبان افکار شگرف شماست. ایده بزرگ پورت این است که “همه چیز اجراست”. او معمولا به مخاطبانش قول می دهد که از آنها سخنرانان بهتری خواهد ساخت و فورا توجه آنها را جلب می کند. شما هم باید ایده ای بزرگ و وعده ای بزرگ داشته باشید و دیگران را به گفته هایتان علاقه مند سازید.
 5. نابرده رنج گنج میسر نمی شود
  وقتی از مزایای گفته هایتان می گویید، مخاطبان در وحله اول با خود می گویند “فوق العاده ولی غیرممکن است”. پس به جای گفتن از مزایا، از پیامدهای عمل نکردن به گفته هایتان بگویید. آنگاه سراغ فواید ایده هایتان و وعده محقق شدنشان بروید. به این شکل، تمایل دیگران به عملیاتی کردن ایده هایتان بیشتر خواهد شد.
 6. از چهارچوب استفاده کنید
  ساختارهای شفاف گفته هایتان را به شما یادآوری می کنند و کمک می کنند تا دیگران گفته هایتان را درک کنند. در سخنرانی بعدی تان از یکی از پنج ساختار زیر استفاده کنید:
  • چهارچوب عددی: چهارچوبی ساده و انعطاف پذیر است. استفان کاوی در سخنرانی هایش از کتاب پر فروشش هفت عادت انسان های اثرگذار استفاده می کند. وی طبق این چهارچوب اگر شصت دقیقه در اختیار داشت درباره هر هفت عادت حرف می زد و اگر بیست دقیقه در اختیار داشت به گفتن سه نکته اکتفا می کرد.
  • چهارچوب زمانی: روال گام به گامتان باید نظمی مشخص و قابل پیگیری داشته باشد.
  • مسئله و راه حل: مخاطبانتان انتظار دارند مشکلاتشان را حل کنید. برای مثال اگر بگویید بسیاری از مردم از صحبت کردن در برابر دیگران هراس دارند، باید چگونگی غلبه بر این ترس را هم عنوان کنید.
  • شباهت ها و تفاوت ها: اگر دو مفهوم متفاوت دارید از هر دو استفاده کنید. جیم کالینز سخنرانی خوب یا بهترش را با مقایسه مزایا و معایب انجام داد.
  • مدولار: این چهارچوب به ویژه برای کارگاه ها و رویدادهای روز به روز کاربرد دارند. پورت برای بررسی رویدادهای زندگی اش، روز را به سه مدول: ذهنیت های مجری، اصول و کلاس های پیشرفته سخنرانی تقسیم می کند.
 7. تجربه ای بزرگ بیافرینید
  اسکات استراتن، متخصص بازاریابی، روی تجربه آفرینی برای مخاطبان تمرکز دارد و تلاش میکند به دیگران چیزی بیاموزد و لحظات خوشی را برایشان رقم بزند. همچنین سخنرانی تان را لذت بخش کنید تا دیگران فرصت بهتر یادگرفتن داشته باشند.
 8. از اجرایتان لذت ببرید
  برای اینکه برای دیگران لحظاتی خوش خلق کنید اول باید خودتان لذت ببرید.اگر تنها به خودمان توجه کنیم دیگران را از یاد می بریم. ضمنا اشتباه کردن طبیعی است. پورت که یک بار روی صحنه اشتباه کرده و کنار زده شده می گوید: اگر در یاری دادن مخاطبانتان بکوشید، آنها شما را خواهند بخشید.توجهتان به مخاطبانتان باشد. آنها به شما شهامت و اعتماد به نفس می دهند.
 9. از تکنیک های دیگر صنایع هم استفاده کنید
  بیشتر سخنرانان از دیگر سخنرانان تقلید می کنند و در نتیجه شبیه آنها به نظر می رسند. پورت نظر دیگری دارد. او تکنیک های عمل و اجرا را وارد حیطه سخنرانی می کند تا کمک کند خودش باشد.پس سراغ دیگر صنایع بروید و از هر پدیده نوینی که دیدید در سخنرانی هایتان بهره ببرید.
 10. اهمیت سخنرانی های عمومی رو به افزایش است
  با افزایش ارتباطات اینترنتی این سوال پیش می آید که آیا سخنرانی های عمومی از بین خواهند رفت؟ قطعا خیر.اهمیت سخنرانی های عمومی از آن جهت افزایش می یابد که مردم از شما انتظار دارند در تمام فضاها از جمله فضاهای آنلاین فعال باشید. در اسکایپ اجرا دارید. در وبینار اجرا دارید. در یوتیوب اجرا دارید. پس در سخنرانی های عمومی خودتان را مجری ببینید و اعتماد دیگران را جلب کنید.فکر و وعده ای بزرگ داشته باشید. اول پیامدهای عمل نکردن به گفته هایتان را عنوان کنید. برای تنظیم اجراهایتان از چهارچوب استفاده کنید. تجربه ای بزرگ خلق کنید. از تکنیک های دیگر صنایع بهره ببرید. و از همه مهم تر، از اجرایتان لذت ببرید.

منبع

چرا تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات برای دستگاه اندرویدی شما بد هستند

گوشی اندرویدی خود را از بین نبرید! اطلاعات نادرست زیادی درباره مفید بودن اپلیکیشنهای تقویت کننده رم (RAM Boosters) و متوقف کننده های عملیاتها (Task Killers) وجود دارد. در نگاه اول استفاده از این اپ ها کاملاً مفید و منطقی به نظر می رسد ولی نگاهی دقیقتر به آنها نشان می دهد که در واقع آنها می توانند به گوشی شما آسیب برسانند.
به طور خلاصه باید بگوییم: واقعاً از استفاده از اپ های تقویت کننده رم و متوقف کننده عملیاتها خودداری کنید. شاید زمانی این ابزارها مفید بوده باشند ولی اندروید آنقدر پیشرفت کرده است که این نوع اپلیکیشن ها حالا دیگر قدیمی، غیرضروری و آسیب رسان هستند. اگر می خواهید بدانید چرا بد هستند ادامه مطلب را بخوانید.

اندروید چگونه رم و اپلیکیشن ها را مدیریت می کند؟

 

android-task-killers-overview
برای اینکه بفهمیم اندروید چگونه رم را مدیریت می کند باید ابتدا بفهمیم رم چیست و چگونه کار می کند.
صحبتهای فنی زیادی درباره رم می توان کرد ولی برای اهداف ما فقط باید بگوییم که رم (RAM) یک حافظه با دسترسی تصادفی می باشد و نوعی حافظه است که سرعت فوق العاده بالایی دارد ولی به محض خاموش شدن دستگاه محتوای آن پاک می شود. بنابراین رم برای نگهداری موقت اطلاعاتی مفید است که تغییرات زیادی پیدا می کنند و همیشه باید در دسترس باشند.
روی یک دستگاه ویندوزی شما باید حافظه رم شما آنقدر باشد که نرم افزارهای شما بتوانند با استفاده از آن کار کنند. وقتی حافظه رم پر می شود، ویندوز مجبور می شود از هارد دیسک به عنوان رم مجازی استفاده کند و سرعت هارد دیسکها بسیار پایینتر از رم می باشد.
ولی این امر در مورد دستگاههای اندرویدی صدق نمی کند.
سیستم عامل اندروید از برنامه خاص خودش برای اختصاص رم به اپلیکیشنها بهره می برد و اطمینان حاصل می کند که تمام حافظه رم به بهینه ترین نحوه مورد استفاده قرار گیرد. در واقع اندروید آگاهانه سعی می کند اپلیکیشنها را برای عملکرد بهتر روی حافظه رم قرار دهد. به خاطر داشته باشید که حافظه رم سرعت بالایی دارد. در دستگاههای موبایل، کوچکترین میزان سرعت برای ایجاد تجربه ای خوب برای کاربران اهمیت دارد و بنابراین نگه داشتن اپلیکیشنها در حافظه رم در واقع چیز خوبی است.
اگر شما از اپلیکیشنهای زیادی استفاده می کنید شاید بهتر باشد دفعه بعد که می خواهید گوشی هوشمند تهیه کنید، مدلهایی را در نظر بگیرید که رم بیشتری دارند.
اندروید نه تنها اختصاص حافظه رم به اپلیکیشنها را مدیریت می کند بلکه از اپلیکیشنهایی که در پس زمینه فعال هستند غافل نیست و اجازه نمی دهد از منابع غیرضروری برای پردازش استفاده کنند. اینکه اجازه داده شود اپلیکیشنها روی حافظه رم قرار داشته باشند تاثیر قابل ملاحظه ای روی عملکرد ندارد.

حقه تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیاتها

android-task-killers-drawbacks
تا اینجا ممکن است اینطور به نظر برسد که تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات ها بی اثر هستند. آنها شاید لزوماً به بهبود عملکرد اندروید کمکی نکنند ولی آیا استفاده از آنها بد است؟ ممکن است آنها منافع جانبی دیگری داشته باشند؟ متاسفانه پاسخ منفی است. آنها آسیب می زنند.
اگر با منطق ویندوزی پیش برویم، متوقف کردن فرایندهایی که رم را اشغال می کنند و یکپارچه سازی (defragment) هارد دیسک سرعت را بالا می برد. این کار در مورد ویندوز خوب است ولی استفاده از این روش در اندروید نتیجه معکوس دارد.
یکی از دلایل آن اینست که اندروید برای ذخیره سازی فایلها به جای یک دیسک سخت معمولی از کارتهای اس دی (SD) بهره می برد. کارت های اس دی نوعی حافظه فلش محسوب می گردند – مشابه اس اس دی ها (SSD) می باشند – که به یکپارچه سازی نیاز ندارند. در واقع یکی از نقاط ضعف حافظه های فلش، تعداد محدود دفعاتی می باشد که می توان داده ها را روی آنها نوشت. شما با یکپارچه سازی یک کارت اس دی، طول عمر آن را کاهش خواهید داد.
وقتی شما اپلیکیشنها را از روی حافظه رم پاک می کنید اندروید دفعه بعد که به آنها نیاز داشته باشد (برای گزارش، به روز رسانی و دیگر عملیات ها در پس زمینه) دوباره آنها را روی رم بارگذاری می کند.
و در مورد ابزارهای خودکار متوقف کننده عملیاتها، شما نهایتاً مقداری از رم و پردازنده مرکزی خود را فدای خود این ابزارها می کنید، ابزارهایی که همیشه فعال و گوش به زنگ هستند تا فعالیتها را متوقف کنند. این وضعیت می تواند مقدار زیادی از باتری شما را مصرف کند – و شما چیز مفیدی در ازای استفاده از این اپلیکیشنها دریافت نمی کنید!

بهبود عملکرد و طول عمر باتری دستگاههای اندرویدی

android-task-killers-performance
اگر شما از این متوقف کننده ها استفاده می کنید، به احتمال زیاد از عملکرد دستگاه خود راضی نیستید. شاید احساس می کنید دستگاه شما کند یا حتی لش است، و استفاده از آن بیشتر مایه دردسر است تا لذت. اگر متوقف کننده های عملیاتها نمی توانند کمکی بکنند پس شما برای تقویت عملکرد اندروید باید چه بکنید؟
متوقف کردن اپلیکیشنهایی که رفتارهای پر خطا دارند. شما باید از متوقف کردن اپلیکیشنها برای آزاد کردن رم خودداری کنید ولی همیشه مراقب اپلیکیشنهایی باشید که بیش از حد از پردازشگر دستگاه استفاده می کنند. این برنامه ها می توانند عملکرد دستگاه شما را به شدت کاهش دهند و عمر باتری را کم کنند. Watchdog Task Manager یکی از اپ های خیلی خوب برای این کار است.
از اپلیکیشنهای سبک استفاده کنید. بسیاری از اوقات عملکرد ضعیف ناشی از یک اپ خاص است نه خود دستگاه اندرویدی شما. در مورد اپلیکیشنهایی که از همه بیشتر استفاده می شوند (برای مثال مرورگرها، دفترچه یادداشت، پخش کننده موسیقی و غیره) همیشه از سبکترین ها و آنهایی که کمترین مصرف باتری را دارند استفاده کنید.
ابزارهای غیرضروری را غیرفعال کنید. خیلی خوب است که اینترنت همراه همیشه فعال باشد ولی این وضعیت بر روی عملکرد دستگاه تاثیر خواهد گذاشت. همین امر در مورد فعال نگه داشتن وایفای، بلوتوث و جی پی اس صادق است. زمانی که به آنها نیاز ندارید آنها را غیرفعال کنید تا باتری کمتری مصرف شود.
نصب رام های سفارشی ( custom ROM) این نکته اندکی پیشرفته است و تنها به درد کسانی می خورد که با رفع اشکالات اندروید آشنا هستند. نصب رام های سفارشی همانند نصب توزیع های مختلف لینوکس است: بعضی از رام ها سریعتر هستند و باتری کمتری مصرف می کنند که برای دستگاههای ضعیفتر خیلی مناسب است.

منبع +

چگونه از حجم شبانه و رایگان شرکت اینترنتی خود استفاده کنیم

بسیاری از کاربران اینترنت از شرکتهایی خدمات می گیرند که طرح های اینترتی آنها شامل حجم شبانه رایگان است ولی ساعات استفاده از این حجم رایگان معمولاً در ساعت اولیه روز و بعد از نصف شب است. برای مثال من خودم (به ناچار!!!) از خدمات شرکت مخابرات استفاده می کنم و از ساعت 2 نصف شب تا 7 صبح مجازم از حجم رایگان شبانه استفاده کنم. معمولاً عده کمی از ما در این ساعت از شب بیدار هستیم و به همین دلیل اگر بخواهیم از حجم رایگان استفاده کنیم یا باید کامپیوتر خود را تا صبح روش نگه داریم یا اینکه در آن ساعت بیدار شویم. ولی راه حل بسیار خوبی وجود دارد که نه نیازی به روشن گذاشتن کامپیوتر است و نه بیدار شدن و من در این مطلب می خواهم به صورت تصویری آن را به کسانی که تا اکنون این راه حل را نمی دانسته اند آموزش دهم.

گام اول: تنظیمات پاور (Power Options)  در ویندوز

ویندوز 7 این قابلیت را دارد که نرم افزارها بتوانند آن را از حالت خواب (Sleep) یا حالت خواب زمستانی (Hibernate) بیدار کنند ولی این قابلیت به صورت پیشفرض غیرفعال می باشد و بنابراین ما ابتدا باید آن را فعال کنیم. برای اینکار باید وارد تنظیمات پاور یا همان Power Option کامپیوتر خود شویم. برای این کار کافی است پس از کلیک بر روی دکمه start Start و تایپ power option  در کادر جستجو، گزینه power options را که در نتایج جستجو ظاهر می گردد انتخاب و روی آن کلیک کنیم.

پس از باز شدن پنجره تنظیمات، همانند شکل زیر پلنی را که برایتان فعال است (در کامپیوتر من Balaneced) مشاهده خواهید کرد که در روبری آن گزینه Change plan settings قرار گرفته است. روی این گزینه کلیک کنید.

تنظیات پاور

حالا مانند شکل زیر، در پنجره جدید گزینه Change advanced power settings را انتخاب کنید.

تنظیمات پیشرفته پاور

حالا در پنجره باز شده همانند شکل زیر به شاخه Sleep بروید و سپس در زیر شاخه Allow wake timers هر دو گزینه On battery  و Plugged in  را به حالت Enable تغییر دهید و دکمه Ok را کلیک کنید. این مرحله از کار تمام شد و در مرحله بعد نحوه بیدار کردن کامپیوتر را آموزش می دهیم.

allow-wake-timers

گام دوم: دانلود و تنظیم نرم افزار سبک و ساده WakeupOnStandBy

نرم افزار WakeupOnStandBy ابزاری ساده، رایگان و بسیار سبک است که قادر است کامپیوتر شما را در زمان یا زمانهای مورد دلخواه شما به اصطلاح بیدار کند و پس از مدت دلخواه دوباره خاموش کند. شما می توایند این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید و پس از استخراج فایل wosb.exe از این فایل فشرده، برای دسترسی آسان، آن را روی دسکتاپ خود قرار دهید و سپس مطابق  میل خود تنظیم کنید.

ظاهر این نرم افزار به صورت زیر می باشد و من در اینجا بخشهای اصلی تنظیمات آن را برای شما توضیح می دهم.

WakeupOnStandBy

مطابق شکل زیر ابتدا باید مشخص کنیم که می خواهیم کامپیوتر در چه روز و ساعتی بیدار شود. اگه می خواهید فقط در تاریخ خاصی این کار انجام شود تیک کنار تاریخ را بزنید و تاریخ دلخواه را انتخاب کنید و اگر روز خاصی مورد نظر شما نیست فقط ساعت را تنظیم کنید. من آن را برای ساعت 2 صبح تنظیم می کنم چون ساعت استفاده از حجم شبانه من ساعت دو شروع می شود. همچنین همانطور که در شماره 3 در شکل نشاده داده شده، شما می توانید با انتخاب این گزینه از نرم افزار بخواهید که صفحه کامپیوتر را نیز روشن کند.

WakeupOnStandBy

در قسمت دوم شما می توانید مشخص کنید که چه برنامه هایی پس از بیدار شدن کامپیوتر اجرا شوند که در اینجا نظر من اینست خودتان قبل از قرار دادن کامپیوتر در حالت Sleep یا Hibernate، نرم افزارهای دانلود خود را از قبیل Internet download manager اجرا کنید.

در قسمت سوم مشخص می کنیم که WakeupOnStandBy پس از چه مدتی چه کاری را برای ما انجام دهد. برای مثال من می خواهم کامپیوتر پس از 5 ساعت به حالت Hibernate  برگردد و بنابراین گزینه دلخواه را انتخاب می کنم و در زیر آن در کادر مربوط به ساعت عدد 5 را تایپ می کنم.

WakeupOnStandBy

در دو قسمت چهار و پنج هم مانند شکل زیر مشخص می کنیم که این کار در چه روزهایی تکرار شود که من همه روزهای هفته را انتخاب کرده ام. در نهایت هم دکمه Start را می زنیم تا این برنامه کار خود را انجام دهد. حالا برنامه مدیریت دانلود خود را که از قبل برنامه ریزی شده در چه ساعتی کار دانلود را آغاز کند اجرا می کنیم و کامپیوتر را به جای خاموش کردن در حالت Sleep یا Hibernate  قرار می هیم.

WakeupOnStandBy

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاهها بیان کنید.

کپی کردن متن پیغامها و خطاها در ویندوز

error

اگر شما با ویندوز یا هر نرم افزار دیگری مشکل داشته باشید، و بخواهید برای حل مشکل از کسی کمک بگیرید، یکی از چیزهایی که ممکن است از شما خواسته شود اینست که متن خطا یا پیامی که با آن مواجه شده اید را برای آنها بفرستید. بعضی از پیام ها بسیار کوتاه است و تایپ کردن آنها دشوار نیست ولی بعضی دیگر بلند هستند و تایپ دقیق آنها با ترکیبی از اعداد و حروف و کارکترهای خاص دشوار است. همچنین وارد کردن کد یا عبارت دقیق خطا در موتورهای جستجو مانند گوگل، برای یافتن نتایج دقیق جهت حل مشکل بهتر خواهد بود. البته عکس گرفتن از صفحه نمایشگر و ارسال آن برای دیگران می تواند مفید باشد ولی ممکن است آنها نیز ناچار باشند متن خطا را دوباره تایپ کنند و خودتان نیز قادر نخواهید بود از آن برای جستجو در اینترنت استفاده کنید. پنجره های خطای ویندوز و پنجره های اطلاعات کلی دکمه ای برای کپی کردن پیغام های خطا ندارند و شما نمی توانید متن درون آنها را انتخاب و کپی کنید. ولی به هر حال راههایی برای کپی کردن متن و اطلاعات پیام ها و خطاهای ویندوز و نرم افزارهای دیگر وجود دارد که در اینجا ما راه حل را به شما نشان خواهیم داد.

شما همچنین برای کپی کردن و چسباندن متن خط فرمان (Command prompt یا CMD) ویندوز می توانید به اینجا مراجعه کنید.

استفاده از تابع پیشفرض ویندوز

یک راه بسیار ساده برای کپی کردن پنجره های گفتگو یا پیامهای خطای خود ویندوز وجود دارد. زمانی که پنجره خطا ظاهر گردید فقط کافی است روی آن کلیک کنید تا مطمئن شوید این پنجره فعال است و سپس کلیدهای میانبر و پیشفرض Ctrl+C  را همزمان با هم فشار دهید. حالا متن درون پنجره کپی شده است و شما می توانید به هر جایی که نیاز دارید منتقل کنید و از آن استفاده کنید. فقط کافیست از کلیدهای ترکیبی Ctrl+V یا راست کلیک کردن و انتخاب گزینه Paste آن را در محل دلخواه بچسبانید.

برای مثال اگر شما در پنجره Run ویندوز خود (با فشار دادن همزمان کلید ویندوز کلید ویندوز و کلید R) فرمان motarjemirani.exe را تایپ کنید با پیام زیر مواجه خواهید گردید.

dialogue box

با کپی کردن این متن و برای مثال چسباندن آن در Notepad متن زیر را دریافت خواهید کرد.

[Window Title]
motarjemirani.exe

[Content]
Windows cannot find ‘motarjemirani.exe’. Make sure you typed the name correctly, and then try again.

[OK]

با این کار شما علاوه بر محتوای پنجره، عنوان آن و هر دکمه ای که روی آن است را نیز دریافت خواهید کرد. این شیوه بسیار ساده و مفید است ولی متاسفانه فقط در مورد پنجره های تولید شده توسط خود ویندوز کاربرد دارد. اگر پیام یا خطایی توسط نرم افزارهای دیگر تولید شود این روش برای کپی کردن کاربرد ندارد و برای این منظور شما باید از نرم افزار بسیار ساده و سبک زیر استفاده کنید.

GetWindowText

GetWindowText یک ابزار رایگان و قابل انتقال و سبک (حدود 70 کیلوبایت) است که نیازی به نصب ندارد. برای استفاده از این ابزار فقط کافیست پس از باز کردن آن روی آیکون علامت سوال نشان داده شده در تصویر زیر کلیک کنید و آن را تا روی پنجره خطا یا پیامی که می خواهید متن آن را کپی کنید، بکشید.  این نرم افزار می تواند متن تمام پنجره های edit, static, sysTreeView, sysListView, combobox  groupbox controls را بخواند. پس از کشیدن این علامت سوال روی پنجره خطا، همانند شکل زیر، تمام متن آن در باکس برنامه GetWindowText ظاهر می شود و شما می توانید آن را انتخاب کنید و کپی کنید. شما می توانید این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید.

GetWindowText
نرم افزارهای مشابه دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این نرم افزارها شامل ShoWin، SysExporter، WinScraper می شود که می توانید  آنها را از طریق لینک آنها دانلود کنید.

منبع +

کپی کردن متن خط فرمان (command prompt یا CMD) در ویندوز

خط فرمان ویندوز

همه افراد در زمینه کامپیوتر تخصص ندارند و به همین دلیل موارد زیادی اتفاق می افتد که شما نیاز پیدا می کنید از کسی کمک بگیرید. خیلی وقتها ممکن است آنها از شما بخواهند چیزی را در محیط خط فرمان (command prompt یا CMD) ویندوز تایپ کنید و سپس نتیجه را به آنها بگویید. حالا چطور باید متن درون این پنجره را کپی کرد و برای آنها ارسال نمود؟

شاید عده ای تصور کنند این چیزها را همه می دانند ولی واقعیت اینست که اینطور نیست و خیلی از افراد نحوه کار با این خط فرمان را نمی دانند. برای این کار دو راه وجود دارد؛ یکی استفاده از راست کلیک که حالت پیش فرض است و دیگر استفاده از روش ویرایش سریع یا همان QuickEdit.

 

روش اول: فعال کردن QuickEdit Mode یا همان ویرایش سریع

برای اینکار شما مانند تصویر زیر، پس از باز کردن خط فرمان، بر روی نوار بالایی این پنجره (منظور حاشیه بالایی و بیرون از قسمت سیاه رنگ داخل پنجره است) راست کلیک کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید. (یا می تواند از کلیدهای ترکیبی  Alt+Space P برای باز کردن این منو استفاده کنید)

cmd-properties

حالا مانند شکل زیر از برگه Options گزینه QuickEdit Mode را فعال کنید و پنجره را ببندید.

quikedit mode menu

کپی پیست در حالت QuickEdit Mode

حالا که این گزینه را فعال کردید کافی است مانند تصویر زیر، در درون پنجره کلیک کنید و متن مورد نظر را انتخاب کنید سپس تنها با زدن دکمه Enter روی صفحه کلید یا فشار دادن دکمه راست کلیک موس خود متن مورد نظر کپی می شود و می توانید آن را در هر جایی بچسبانید.

cmd copy text

در صورتی که می خواهید متنی را در درون خط فرمان بچسبانید کافی است در هر جایی از پنجره خط فرمان راست کلیک کنید و گزینه Paste را انتخاب کنید. متن مورد نظر شما به انتهای خط فرمان اضافه خواهد شد.

روش دوم: کپی و پیست با راست کلیک

اگر نمی خواهید به تنظیمات خط فرمان دست بزنید شما می توانید تنها با استفاده از منوی راست کلیک کار کپی و پیست را انجام دهید. دقت داشته باشید که اگر شما قبلاً گزینه QuickEdit mode را در روش قبل فعال کرده باشید منوی راست کلیک کار نخواهد کرد.

در این روش، برای انتخاب یک بخش از متن خط فرمان، مانند شکل زیر، در هر جایی از این پنجره سیاه راست کلیک کنید و گزینه Mark را انتخاب کنید سپس متن مورد نظر خود را مانند روش قبل در شکل بالا  انتخاب کنید و سپس با فشار دادن کلید Enter روی صفحه کلید یا فشار دادن راست کلیک، متن انتخاب شده کپی خواهد شد.

cmd mark select text

همچنین نحوه کپی کردن متن پنجره های خطای ویندوز یا نرم افزارها را می توانید در اینجا ببینید.

اگر  این آموزش برایتان مفید بود نظر خود را برای من ارسال کنید.

منبع +

مدیریت پسوردها با Lastpass

Lastpass

شاید یکی از مشکلات بسیاری از کاربران اینترنتی این باشد که برای مدیریت نامهای کاربری و پسوردهای خود در سایتهای مختلف به مشکل برخورد می کنند و برای حفظ و نگهداری آنها مشکل دارند. عده ای، آنها را جایی یادداشت می کنند تا در صورت فراموش کردن به آن مراجعه کنند. عده ای هم برای حل این مشکل در همه جا از یک نام کاربری و پسورد واحد استفاده می کنند. ولی آیا این راه حلها همه مشکل شما را حل خواهد کرد؟ اگر دفترچه یا چیزی که پسوردهای خود را در آن نگهداری می کنید از بین برود چه؟ یا اگر نام کاربری و پسوردی که برای همه سایتها استفاده می کنید لو برود چطور؟ اینها تنها بخشی از مشکلاتی است که ممکن است شما با آن روبرو شوید. ولی برای این مشکل راه حلی وجود دارد و آن هم استفاده از ابزارهای مدیریت پسورد است.

اگر شما هم برای مدیریت پسوردهای خود با مشکل روبرو هستید من یکی از بهترین راه حلهای موجود را انتخاب کرده که قصد دارم در اینجا آن را برای شما معرفی کنم و نحوه استفاده از آن را آموزش دهم.

LastPass چست؟

LastPass یک ابزار مدیرت پسورد و اطلاعات ساده و امن است. این نرم افزار نه تنها رایگان است بلکه به شما کمک می کند در وقت خود صرفه جویی کنید و امنیت اطلاعات خود را حفظ کنید. شاید شما برای حفظ حساب های روزافزون اینترنتی خود با مشکل روبرو باشید ولی LastPass این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون دردسر و به راحتی اطلاعات آنلاین خود را ذخیره و ساماندهی و به صورت امن به آنها دسترسی پیدا کنید.

LastPass همه کارها را برایتان انجام می دهد

پس از دانلود نرم افزار مدیریت پسورد LastPass و ایجاد یک اکانت شما می توانید اطلاعات ورود خود به سایتها و حسابهای خود را به صورت امن ذخیره کنید، به صورت خودکار فرمهای ورود به سایتهای دلخواه خود را پر کنید و به صورت خودکار به آنها وارد شوید و اطلاعات ذخیره شده خود را در تمام مرورگرهای محبوب و در همه سیستم عاملها به صورت همزمان دسترسی داشته باشید.

امنیت و حریم خصوصی

Lastpass با استفاده از روشهای رمزگذاری مورد استفاده دولتها امنیت داده های شما را تضمین می کند و با استفاده از قابلیت همگام سازی از طریق پردازش ابری، این امکان را فراهم می کند که بتوانید در هر جایی به داده های خود دسترسی پیدا کنید. تمام عملیات رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات روی کامپیوتر خود شما انجام می شود و هیچ کس در Lastpass نمی تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. همچنین، چالش امنیتی Lastpass این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که اطلاعات امنیتی ضعیف شما از قبیل پسوردهای ضعیف را شناسایی کند و برای بهبود آن شما را راهنمایی کند.

دانلود و نصب Lastpass

برای استفاده از این ابزار شما باید ابتدا در سایت LastPass ثبت نام و یک اکانت ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این اکانت قرار است به عنوان اکانت دسترسی شما به همه نامهای کاربری و پسوردهای شما قرار گیرد. بنابراین از یک ایمیلی که همیشه از آن استفاده می کنید استفاده کنید و پسوردی که برای آن می سازید یک پسورد قوی و به یاد ماندنی باشد زیرا قرار است این آخرین پسورد و تنها پسوردی باشد که به ذهن می سپارید!

پس از ایجاد اکانت کاربری نوبت دانلود و نصب نرم افزار می رسد. دو راه برای این کار وجود دارد. اول اینکه از خود سایت lastpass و از این لینک استفاده کنید ولی به دلیل اینکه در شرایط تحریم قرار داریم سایت به شما اجازه نمی دهد با آی پی ایران وارد شوید بنابراین باید از پروکسی استفاده کنید. ولی پیشنهاد من دانلود از سایتهای ایرانی است که شما می توانید از این لینک برای دانلود نرم افزار استفاده کنید.

راه دیگر اینست که افزونه های این نرم افزار را بر روی مرورگر خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. برای دانلود افزونه مرورگر کروم از این صفحه و برای فایرفاکس هم از این صفحه استفاده کنید. در صورتی که این گزینه را برای دانلود و نصب انتخاب کرده اید نیازی به نصب چیز دیگری ندارید و می توانید با رد شدن از مراحل زیر به مرحله استفاده از نرم افزار بروید.

حالا بعد از دانلود، برای نصب LastPass به ترتیب زیر و بر اساس تصاویر عمل کنید.

فایل نصبی را اجرا کنید و در پنجره زبان را انتخاب کنید.

انتخاب زبان

بر روی دکمه Install LastPass کلیک کنید تا نصب شود یا می توانید برای انتخاب مرورگرهایی که می خواهید روی آنها lastpass نصب شود و همچنین تغییر مسیر نصب از گزینه Advanced Options مطابق شکل زیر استفاده کنید.
advanced option lastpass
در پایان فرایند نصب همانطور که در شکل زیر می بینید، از شما پرسیده می شود که آیا تمایل دارید پسوردهای روی کامپیوتر خود را به LastPass انتقال دهید و در صورتی که شما قبلاً از نرم افزارهای مشابه استفاده می کرده اید می توانید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت No Thanks را انتخاب کنید.
پایان نصب
اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید آیکون LastPass به صورت یک مربع مشکی و ستاره داخل آن روی نوار ابزار بالای مرورگر شما دیده می شود. حال نوبت نحوه استفاده از نرم افزار می رسد.

 نحوه استفاده از LastPass

برای استفاده از LastPass ابتدا باید روی افزونه آن بر روی نوار ابزار مرورگر خود کلیک کنید و به صورت شکل زیر ایمیل و پسوردی که برای ثبت نام در سایت LastPass انتخاب کردید در اینجا وارد کنید.

lastpass login

ایمیل و پسورد خود را در اینجا وارد کنید و گزینه Remember Email را انتخاب کنید تا هر بار لازم نباشد آن را وارد نمایید. و حالا LastPass آماده است اطلاعات شما را در سایت ها ذخیره کند.

افزودن و ذخیره سایت

برای ذخیره اطلاعات دو روش خودکار و دستی وجود دارد. برای شروع در مرورگر کروم (در دیگر مرورگرها شیوه کار کمی متفاوت است) فرض کنید می خواهید اطلاعات جیمیل خود را به صورت خودکار ذخیره کنید. این کار بسیار ساده است. به صفحه ورود بروید و مثل همیشه نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید سپس بر روی شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد کلیک کنید تا مانند شکل زیر منوی Save site ظاهر شود.
save site
گزینه Save site را انتخاب کنید تا منوی ذخیره اطلاعات به صورت زیر ظاهر شود.
save options

همچنین برای ویرایش اطلاعات ذخیره شده یک سایت می توانید با کلیک روی همان شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد و سپس مطابق شکل زیر با کلیک روی ویرایش و سپس انتخاب گزینه Edit آن را ویرایش کنید.
ویرایش سایت
ویرایش
پس از انتخاب گزینه ویرایش، پنجره زیر باز می شود که می توانید اطلاعات مورد نظر خود را ویرایش و ذخیره کنید.

پنجره ویرایش
وارد کردن نام کاربری و پسورد به صورت خودکار

LastPass این امکان را برای شما فراهم می آورد تا اطلاعات ذخیره شده خود را برای سایتهای مختلف به صورت خودکار وارد نمایید. برای این کار ابتدا شما باید از طریق افزونه LastPass بر روی نوار ابزار مرورگر خود به حساب کاربری خود وارد شده باشید و پس از ورود موفق رنگ این دکمه به رنگ قرمز تغییر خواهد کرد.

زمانی که شما سایتی را در مرورگر خود باز می کنید که قبلا اطلاعات ورود به آن را ذخیره کرده اید تعداد حسابهای ذخیره شده برای آن سایت را روی آیکون Lastpass به این صورت تعداد سایتهای ذخیره شده به شما نشان می دهد. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید اینست که بر روی ستاره داخل فرم اطلاعات کاربری در آن سایت کلیک کنید و بر روی نام حساب خود کلیک کنید تا اطلاعات شما به صورت خودکار وارد شود. اگر برای یک سایت چند حساب کاربری داشته باشید LastPass همه حساب ها را به شما نشان خواهد داد تا از بین آنها انتخاب کنید.
ورود به سایت با lastpass
یک سایت با چند حساب کاربری
LastPass امکانات بسیار دیگری دارد که از حوصله این مقاله خارج است. امیدوارم با این آموزش بتوانید به حسابهای کاربری خود سامانی بدهید و دیگر دغدغه ای برای حفظ پسوردهایتان نداشته باشید. سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاهها برای من ارسال کنید.

نصب ویندوز 7 و ویندوز 8 از روی فلش مموری (آموزش تصویری)

bootable windows 7

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید به هر دلیلی (برای مثال دی وی دی رایتر شما مشکل دارد، الترابوک دارید و نمی توانید از درایو نوری استفاده کنید) به جای نصب ویندوز از روی دی وی دی، از فلش خود استفاده کنید. اما چطور این کار امکان دارد؟ شاید به ذهن شما برسد که می توانید فایل های نصبی ویندوز را روی فلش خود کپی کرده و سپس از طریق ستاپ (setup) کامپیوتر تنظیم کنید تا از روی فلش بوت شود. ولی این کار موثر نخواهد بود و شما موفق نخواهید شد. در ادامه این مطلب ما برای شما به طور ساده و بدون استفاده از نرم افزار به شما آموزش خواهیم داد چگونه ویندوز را از روی فلش بوت نمایید.

این روش برای نصب ویندوزهای 7 و 8 کاربرد دارد و یک روش مطمئن و بدون خطاست.

لوازم مورد نیاز

 1. یک فلش مموری حداقل 8 گیگابایتی و سالم
 2. کامپیوتری که ویندوز آن قابل استفاده باشد
 3. دی وی دی ویندوز یا فایل فشرده ISO
 4. کمی صبر و حوصله و دقت

مراحل کار

اگر لوازم کار خود را آماده کرده اید حالا می توانید به سادگی و با استفاده از آموزشهای تصویری زیر کار را شروع کنید. اگر اندکی کار با ویندوز را بلد باشید به راحتی خواهید توانست از این آموزش استفاده کنید.

قبل از هر کار اگر اطلاعاتی روی فلش خود دارید آنها را در جایی دیگر ذخیره کنید چون قرار است در مراحل کار فلش اصطلاحاً فرمت شود و همه چیز پاک خواهد شد.

فلش خود را به کامپیوتر وصل کنید و سپس مطابق شکل روی دکمه start ویندوز کلیک کرده و در کادر جستجویی که در پایین منو می بینید CMD را تایپ و کلید Enter را فشار دهید(در صورتی که از ویندوز 8 استفاده می کنید به صفحه مترو بروید و بدون کلیک روی چیزی فقط CMD را تایپ و دکمه Enter را بزنید). پنجره ای مشکی به شکل زیر ظاهر خواهد گردید. خب اگر تا اینجای کار مشکل نبود به ادامه کار توجه کنید.

 

باز کردن cmd

 1. مطابق شکل زیر فرمان diskpart را وارد و دکمه Enter را وارد کنید.diskpart
 2. در گامی بعدی در پنجره ای که مطابق شکل زیر روبروی شما قرار دارد دستوارت زیرا را به ترتیب اجرا کرده و کلید Enter را فشار دهید.ابتدا دستور list disk را تایپ کنید تا اطلاعاتی مطابق شکل به شما نمایش داده شود. در فهرستی که مشاهده می کنید شما می توانید مشاره دیسک مورد نظر خود را که همان فلش مموری شماست، با استفاده از حجم آن تشخیص دهید. اگر شما هم مانند من روی کامپیوتر خود فقط یک هارد دیسک داشته باشید فلش شما در ردیف دوم و به صورت Disk 1 نمایش داده خواهد شد. حالا اگر فلش خود را در فهرست پیدا کردید شماره آنرا که احتمالا همان 1 یا 2 می باشد به خاطر بسپارید و به ادامه آموزش برویم.list disk
 3. حال دستور select disk 1 (شما به جای عدد 1 شماره ای را که در بخش قبل گفتیم قرار دهید) را تایپ Enter را فشار دهید. مانند شکل زیر پیغام Disk 1 is now the selected disk را مشاهده خواهید کرد.select disk
 4. دستور clean را تایپ و Enter  را فشار دهید. در صورتی که با خطا مواجه شدید همین دستور را تکرار کنید.cleanحالا دستورات زیر را مطابق شکل به ترتیب اجرا کنید.
 5. دستور create partition primary را تایپ و Enter  را فشار دهید.create partition
 6. دستور select partition 1  را تایپ و Enter  را فشار دهید.select partition
 7. دستور active  را تایپ و Enter  را فشار دهید.active
 8. دستور format fs=ntfs quick را تایپ و Enter  را فشار دهید.format
 9. دستور assign را تایپ و Enter  را فشار دهید.assignو دستور آخر که همان exit است.

 

تبریک! حالا فلش شما آماده است، فقط کافی است تمام فایلهای ویندوز را داخل این فلش کپی کرده و از روی آن بوت کنید.