چگونه از حجم شبانه و رایگان شرکت اینترنتی خود استفاده کنیم

بسیاری از کاربران اینترنت از شرکتهایی خدمات می گیرند که طرح های اینترتی آنها شامل حجم شبانه رایگان است ولی ساعات استفاده از این حجم رایگان معمولاً در ساعت اولیه روز و بعد از نصف شب است. برای مثال من خودم (به ناچار!!!) از خدمات شرکت مخابرات استفاده می کنم و از ساعت 2 نصف شب تا 7 صبح مجازم از حجم رایگان شبانه استفاده کنم. معمولاً عده کمی از ما در این ساعت از شب بیدار هستیم و به همین دلیل اگر بخواهیم از حجم رایگان استفاده کنیم یا باید کامپیوتر خود را تا صبح روش نگه داریم یا اینکه در آن ساعت بیدار شویم. ولی راه حل بسیار خوبی وجود دارد که نه نیازی به روشن گذاشتن کامپیوتر است و نه بیدار شدن و من در این مطلب می خواهم به صورت تصویری آن را به کسانی که تا اکنون این راه حل را نمی دانسته اند آموزش دهم.

گام اول: تنظیمات پاور (Power Options)  در ویندوز

ویندوز 7 این قابلیت را دارد که نرم افزارها بتوانند آن را از حالت خواب (Sleep) یا حالت خواب زمستانی (Hibernate) بیدار کنند ولی این قابلیت به صورت پیشفرض غیرفعال می باشد و بنابراین ما ابتدا باید آن را فعال کنیم. برای اینکار باید وارد تنظیمات پاور یا همان Power Option کامپیوتر خود شویم. برای این کار کافی است پس از کلیک بر روی دکمه start Start و تایپ power option  در کادر جستجو، گزینه power options را که در نتایج جستجو ظاهر می گردد انتخاب و روی آن کلیک کنیم.

پس از باز شدن پنجره تنظیمات، همانند شکل زیر پلنی را که برایتان فعال است (در کامپیوتر من Balaneced) مشاهده خواهید کرد که در روبری آن گزینه Change plan settings قرار گرفته است. روی این گزینه کلیک کنید.

تنظیات پاور

حالا مانند شکل زیر، در پنجره جدید گزینه Change advanced power settings را انتخاب کنید.

تنظیمات پیشرفته پاور

حالا در پنجره باز شده همانند شکل زیر به شاخه Sleep بروید و سپس در زیر شاخه Allow wake timers هر دو گزینه On battery  و Plugged in  را به حالت Enable تغییر دهید و دکمه Ok را کلیک کنید. این مرحله از کار تمام شد و در مرحله بعد نحوه بیدار کردن کامپیوتر را آموزش می دهیم.

allow-wake-timers

گام دوم: دانلود و تنظیم نرم افزار سبک و ساده WakeupOnStandBy

نرم افزار WakeupOnStandBy ابزاری ساده، رایگان و بسیار سبک است که قادر است کامپیوتر شما را در زمان یا زمانهای مورد دلخواه شما به اصطلاح بیدار کند و پس از مدت دلخواه دوباره خاموش کند. شما می توایند این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید و پس از استخراج فایل wosb.exe از این فایل فشرده، برای دسترسی آسان، آن را روی دسکتاپ خود قرار دهید و سپس مطابق  میل خود تنظیم کنید.

ظاهر این نرم افزار به صورت زیر می باشد و من در اینجا بخشهای اصلی تنظیمات آن را برای شما توضیح می دهم.

WakeupOnStandBy

مطابق شکل زیر ابتدا باید مشخص کنیم که می خواهیم کامپیوتر در چه روز و ساعتی بیدار شود. اگه می خواهید فقط در تاریخ خاصی این کار انجام شود تیک کنار تاریخ را بزنید و تاریخ دلخواه را انتخاب کنید و اگر روز خاصی مورد نظر شما نیست فقط ساعت را تنظیم کنید. من آن را برای ساعت 2 صبح تنظیم می کنم چون ساعت استفاده از حجم شبانه من ساعت دو شروع می شود. همچنین همانطور که در شماره 3 در شکل نشاده داده شده، شما می توانید با انتخاب این گزینه از نرم افزار بخواهید که صفحه کامپیوتر را نیز روشن کند.

WakeupOnStandBy

در قسمت دوم شما می توانید مشخص کنید که چه برنامه هایی پس از بیدار شدن کامپیوتر اجرا شوند که در اینجا نظر من اینست خودتان قبل از قرار دادن کامپیوتر در حالت Sleep یا Hibernate، نرم افزارهای دانلود خود را از قبیل Internet download manager اجرا کنید.

در قسمت سوم مشخص می کنیم که WakeupOnStandBy پس از چه مدتی چه کاری را برای ما انجام دهد. برای مثال من می خواهم کامپیوتر پس از 5 ساعت به حالت Hibernate  برگردد و بنابراین گزینه دلخواه را انتخاب می کنم و در زیر آن در کادر مربوط به ساعت عدد 5 را تایپ می کنم.

WakeupOnStandBy

در دو قسمت چهار و پنج هم مانند شکل زیر مشخص می کنیم که این کار در چه روزهایی تکرار شود که من همه روزهای هفته را انتخاب کرده ام. در نهایت هم دکمه Start را می زنیم تا این برنامه کار خود را انجام دهد. حالا برنامه مدیریت دانلود خود را که از قبل برنامه ریزی شده در چه ساعتی کار دانلود را آغاز کند اجرا می کنیم و کامپیوتر را به جای خاموش کردن در حالت Sleep یا Hibernate  قرار می هیم.

WakeupOnStandBy

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاهها بیان کنید.

مدیریت پسوردها با Lastpass

Lastpass

شاید یکی از مشکلات بسیاری از کاربران اینترنتی این باشد که برای مدیریت نامهای کاربری و پسوردهای خود در سایتهای مختلف به مشکل برخورد می کنند و برای حفظ و نگهداری آنها مشکل دارند. عده ای، آنها را جایی یادداشت می کنند تا در صورت فراموش کردن به آن مراجعه کنند. عده ای هم برای حل این مشکل در همه جا از یک نام کاربری و پسورد واحد استفاده می کنند. ولی آیا این راه حلها همه مشکل شما را حل خواهد کرد؟ اگر دفترچه یا چیزی که پسوردهای خود را در آن نگهداری می کنید از بین برود چه؟ یا اگر نام کاربری و پسوردی که برای همه سایتها استفاده می کنید لو برود چطور؟ اینها تنها بخشی از مشکلاتی است که ممکن است شما با آن روبرو شوید. ولی برای این مشکل راه حلی وجود دارد و آن هم استفاده از ابزارهای مدیریت پسورد است.

اگر شما هم برای مدیریت پسوردهای خود با مشکل روبرو هستید من یکی از بهترین راه حلهای موجود را انتخاب کرده که قصد دارم در اینجا آن را برای شما معرفی کنم و نحوه استفاده از آن را آموزش دهم.

LastPass چست؟

LastPass یک ابزار مدیرت پسورد و اطلاعات ساده و امن است. این نرم افزار نه تنها رایگان است بلکه به شما کمک می کند در وقت خود صرفه جویی کنید و امنیت اطلاعات خود را حفظ کنید. شاید شما برای حفظ حساب های روزافزون اینترنتی خود با مشکل روبرو باشید ولی LastPass این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون دردسر و به راحتی اطلاعات آنلاین خود را ذخیره و ساماندهی و به صورت امن به آنها دسترسی پیدا کنید.

LastPass همه کارها را برایتان انجام می دهد

پس از دانلود نرم افزار مدیریت پسورد LastPass و ایجاد یک اکانت شما می توانید اطلاعات ورود خود به سایتها و حسابهای خود را به صورت امن ذخیره کنید، به صورت خودکار فرمهای ورود به سایتهای دلخواه خود را پر کنید و به صورت خودکار به آنها وارد شوید و اطلاعات ذخیره شده خود را در تمام مرورگرهای محبوب و در همه سیستم عاملها به صورت همزمان دسترسی داشته باشید.

امنیت و حریم خصوصی

Lastpass با استفاده از روشهای رمزگذاری مورد استفاده دولتها امنیت داده های شما را تضمین می کند و با استفاده از قابلیت همگام سازی از طریق پردازش ابری، این امکان را فراهم می کند که بتوانید در هر جایی به داده های خود دسترسی پیدا کنید. تمام عملیات رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات روی کامپیوتر خود شما انجام می شود و هیچ کس در Lastpass نمی تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. همچنین، چالش امنیتی Lastpass این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که اطلاعات امنیتی ضعیف شما از قبیل پسوردهای ضعیف را شناسایی کند و برای بهبود آن شما را راهنمایی کند.

دانلود و نصب Lastpass

برای استفاده از این ابزار شما باید ابتدا در سایت LastPass ثبت نام و یک اکانت ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این اکانت قرار است به عنوان اکانت دسترسی شما به همه نامهای کاربری و پسوردهای شما قرار گیرد. بنابراین از یک ایمیلی که همیشه از آن استفاده می کنید استفاده کنید و پسوردی که برای آن می سازید یک پسورد قوی و به یاد ماندنی باشد زیرا قرار است این آخرین پسورد و تنها پسوردی باشد که به ذهن می سپارید!

پس از ایجاد اکانت کاربری نوبت دانلود و نصب نرم افزار می رسد. دو راه برای این کار وجود دارد. اول اینکه از خود سایت lastpass و از این لینک استفاده کنید ولی به دلیل اینکه در شرایط تحریم قرار داریم سایت به شما اجازه نمی دهد با آی پی ایران وارد شوید بنابراین باید از پروکسی استفاده کنید. ولی پیشنهاد من دانلود از سایتهای ایرانی است که شما می توانید از این لینک برای دانلود نرم افزار استفاده کنید.

راه دیگر اینست که افزونه های این نرم افزار را بر روی مرورگر خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. برای دانلود افزونه مرورگر کروم از این صفحه و برای فایرفاکس هم از این صفحه استفاده کنید. در صورتی که این گزینه را برای دانلود و نصب انتخاب کرده اید نیازی به نصب چیز دیگری ندارید و می توانید با رد شدن از مراحل زیر به مرحله استفاده از نرم افزار بروید.

حالا بعد از دانلود، برای نصب LastPass به ترتیب زیر و بر اساس تصاویر عمل کنید.

فایل نصبی را اجرا کنید و در پنجره زبان را انتخاب کنید.

انتخاب زبان

بر روی دکمه Install LastPass کلیک کنید تا نصب شود یا می توانید برای انتخاب مرورگرهایی که می خواهید روی آنها lastpass نصب شود و همچنین تغییر مسیر نصب از گزینه Advanced Options مطابق شکل زیر استفاده کنید.
advanced option lastpass
در پایان فرایند نصب همانطور که در شکل زیر می بینید، از شما پرسیده می شود که آیا تمایل دارید پسوردهای روی کامپیوتر خود را به LastPass انتقال دهید و در صورتی که شما قبلاً از نرم افزارهای مشابه استفاده می کرده اید می توانید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت No Thanks را انتخاب کنید.
پایان نصب
اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید آیکون LastPass به صورت یک مربع مشکی و ستاره داخل آن روی نوار ابزار بالای مرورگر شما دیده می شود. حال نوبت نحوه استفاده از نرم افزار می رسد.

 نحوه استفاده از LastPass

برای استفاده از LastPass ابتدا باید روی افزونه آن بر روی نوار ابزار مرورگر خود کلیک کنید و به صورت شکل زیر ایمیل و پسوردی که برای ثبت نام در سایت LastPass انتخاب کردید در اینجا وارد کنید.

lastpass login

ایمیل و پسورد خود را در اینجا وارد کنید و گزینه Remember Email را انتخاب کنید تا هر بار لازم نباشد آن را وارد نمایید. و حالا LastPass آماده است اطلاعات شما را در سایت ها ذخیره کند.

افزودن و ذخیره سایت

برای ذخیره اطلاعات دو روش خودکار و دستی وجود دارد. برای شروع در مرورگر کروم (در دیگر مرورگرها شیوه کار کمی متفاوت است) فرض کنید می خواهید اطلاعات جیمیل خود را به صورت خودکار ذخیره کنید. این کار بسیار ساده است. به صفحه ورود بروید و مثل همیشه نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید سپس بر روی شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد کلیک کنید تا مانند شکل زیر منوی Save site ظاهر شود.
save site
گزینه Save site را انتخاب کنید تا منوی ذخیره اطلاعات به صورت زیر ظاهر شود.
save options

همچنین برای ویرایش اطلاعات ذخیره شده یک سایت می توانید با کلیک روی همان شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد و سپس مطابق شکل زیر با کلیک روی ویرایش و سپس انتخاب گزینه Edit آن را ویرایش کنید.
ویرایش سایت
ویرایش
پس از انتخاب گزینه ویرایش، پنجره زیر باز می شود که می توانید اطلاعات مورد نظر خود را ویرایش و ذخیره کنید.

پنجره ویرایش
وارد کردن نام کاربری و پسورد به صورت خودکار

LastPass این امکان را برای شما فراهم می آورد تا اطلاعات ذخیره شده خود را برای سایتهای مختلف به صورت خودکار وارد نمایید. برای این کار ابتدا شما باید از طریق افزونه LastPass بر روی نوار ابزار مرورگر خود به حساب کاربری خود وارد شده باشید و پس از ورود موفق رنگ این دکمه به رنگ قرمز تغییر خواهد کرد.

زمانی که شما سایتی را در مرورگر خود باز می کنید که قبلا اطلاعات ورود به آن را ذخیره کرده اید تعداد حسابهای ذخیره شده برای آن سایت را روی آیکون Lastpass به این صورت تعداد سایتهای ذخیره شده به شما نشان می دهد. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید اینست که بر روی ستاره داخل فرم اطلاعات کاربری در آن سایت کلیک کنید و بر روی نام حساب خود کلیک کنید تا اطلاعات شما به صورت خودکار وارد شود. اگر برای یک سایت چند حساب کاربری داشته باشید LastPass همه حساب ها را به شما نشان خواهد داد تا از بین آنها انتخاب کنید.
ورود به سایت با lastpass
یک سایت با چند حساب کاربری
LastPass امکانات بسیار دیگری دارد که از حوصله این مقاله خارج است. امیدوارم با این آموزش بتوانید به حسابهای کاربری خود سامانی بدهید و دیگر دغدغه ای برای حفظ پسوردهایتان نداشته باشید. سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاهها برای من ارسال کنید.

پنج ابزار برتر برای رمزگذاری فایلها

encryption رمزگذاری

تا زمانی که شما چیزهای حساس خود را رمزگذاری می کنید و تحت کنترل دارید، محافظت از اطلاعات شخصی نباید کار دشواری باشد. به همین دلیل ما در اینجا پنج نمونه از بهترین ابزارهای رمزگذاری فایل را بررسی می کنیم که شما می توانید از آنها برای رمزگذاری اطلاعات خود استفاده کنید و فقط خودتان کلید آنها را در اختیار داشته باشید.

ما در اینجا به بررسی ابزارهای رمزگذاری برای کامپیوترهای شخصی می پردازیم، ابزارهایی که شما می توانید از آنها بر روی کامپیوتر شخصی خود برای رمزگذاری اطلاعات شخصی استفاده کنید. ما در اینجا می خواهیم بهترین ابزارهایی را معرفی کنیم که شما می توانید از آنها برای رمزگذاری فایلهای حساس – عکسها، اسناد مالی، پشتیبانهای شخصی یا هر چیز دیگر – استفاده کنید تا آنها را قفل کنید و فقط خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

موارد زیر،بدون هیچ ترتیب خاصی، پنج ابزار برتر برای این کار هستند:

VeraCrypt (برای ویندوز، مک، لینوکس)

VeraCrypt

VeraCrypt یکی از انشعابها و جانشینهای TrueCrypt است که سال گذشته توسعه آن متوقف شد. تیم توسعه این ابزار اعلام می کنند که آنها بعضی از مشکلاتی را که در اولین بررسی امنیتی TrueCrypt مشخص گردید، رفع کرده اند و همانند نرم افزار TrueCrypt، این ابزار هم رایگان است و نسخه های ویندوز، مک و لینوکس آن موجود است. اگر شما به دنبال یک ابزار رمزگذاری هستید که شبیه TrueCrypt باشد، این همان چیزی است که شما می خواهید. VeraCrypt از کدههای رمزگذاری AES (رایج ترین کد مورد استفاده)، TwoFish، و Serpent و ایجاد اقلام مخفی و رمزگذاری شده درون اقلام دیگر پشتیبانی می کند. کد آن برای مرور در دسترس است هرچند به طور کامل متن باز نیست (زیرا بخش زیادی از کد آن از TrueCrypt گرفته شده است.) همچنین این ابزار (طبق گفته توسعه دهندگان آن) به طور مداوم در حال توسعه می باشد، امنیت آن به طور منظم بروزرسانی می شود و در مراحل برنامه ریزی به طور مستقل مورد بررسی قرار می گیرد.

کسانی که  VeraCryptرا انتخاب کرده اند آن را به عنوان یک ابزار رمزگذاری سریع می دانند زیرا فایلهای آنها فقط در زمان نیاز از حالت رمزگذاری خارج می شود و در بقیه موارد رمزدار باقی می ماند مهمتر از همه جانشین معنوی TrueCrypt است.

AxCrypt (ویندوز)

AxCrypt

AxCrypt  یک ابزار رمزگذاری رایگان، متن باز و با گواهی GPL GNU برای ویندوز است که به سادگی، کارآمدی و کاربرد آسان خود افتخار می کند. این نرم افزار به خوبی با پوسته ویندوز یکپارچه می گردد و شما می توانید روی یک فایل راست کلیک کنید یا حتی رمزگذاری زمان دار و قابل اجرای آن را تنظیم کنید تا فایل برای مدت مشخصی رمزدار باقی بماند و سپس خود به خود یا وقتی به دست دریافت کننده مورد نظر رسید از حالت رمزگذاری خارج گردد. با AxCrypt می توان فایلها را در زمان نیاز از حالت رمزگذاری خارج کرد یا تا زمانی که مورد استفاده قرار دارند بدون رمزگذاری نگه داشت و سپس به صورت خودکار پس از اعمال تغییرات یا بسته شدن، دوباره رمزگذاری می گردد. این نرم افزار سریع است و همچنین می توانید یک پوشه کامل یا گروه بزرگی از فایلها را انتخاب کنید و با یک کلیک همه را رمزگذاری نمایید. ولی این نرم افزار فقط یک ابزار رمزگذاری فایل است و به این معناست که رمزگذاری یک دیسک یا درایور خارج از توانایی آن می باشد. فقط از رمزگذاری 128 بیتی AES پشتیبانی می کند، در برابر حملات جستجوی آزمون و خطا (brute force) از فایلها محافظت می کند و حجم آن فوق العاده کم است (کمتر از 1 مگابایت).

کسانی که AxCrypt را انتخاب کرده اند به سادگی کار با آن و به دلیل یکپارچگی با پوسته ویندوز، سهولت ادغام آن با فرایند کاری اشاره کرده اند. اگر شما مشتاقید از گزینه های بیشتر استفاده کنید این نرم افزار انبوهی از گزینه ها را از طریق خط فرمان ارائه می کند و بنابراین شما می توانید برنامه خط فرمان ویندوز را باز کنید و اعمال پیچیده تری با آن انجام دهید – یا چندین کار را همزمان اجرا کنید. این ابزار از قویترین و متنوع ترین روشهای رمزگذاری موجود پشتیبانی نمی کند ولی اگر به دنبال آن هستید که اطلاعات خود را در برابر بسیاری از خطرات محافظت کنید، این ابزار ساده ای است که می تواند اندکی امنیت اطلاعات شما -مانند فایلهایی ذخیره شده بر روی دراپباکس یا آی کلود – و سهولت دسترسی به آنها را تضمین کند.

BitLocker (ویندوز)

BitLocker

BitLocker ابزاری برای رمزگذاری کل دیسک است که در ویندوز ویستا، ویندوز 7 (نسخه های Ultimate و Enterprise) و ویندوز 8 (نسخه های Pro و Enterprise) و همچنین ویندوز سرور (2008 و پس از آن) گنجانده شده است. این ابزار از رمزگذاری (128  و 256 بیتی) AES پشتیبانی می کند و در حالی که اساساً برای رمزگذاری کل دیسک کاربرد دارد ولی از رمزگذاری دیسکهای دیگر یا یک درایو مجازی نیز که مانند هر درایو دیگری روی کامپیوتر شما قابل باز شدن و دسترسی است، پشتیبانی می کند. BitLocker از مکانیسمهای معتبرسازی چندگانه ای پشتیبانی می کند که شامل کلمه عبور و پین، کلید USB و فناوری بحث برانگیز ماژول سکوی اطمینان (TPM) (که از سخت افزار برای وارد کردن کلید به دستگاه استفاده می کند) می شود که رمزگذاری و رمزگشایی را برای کاربر آشکار می سازد ولی مجموعه از مسائل را نیز برای به همراه دارد. به هر حال یکپارچگی BitLocker با ویندوز (به ویژه با ویندوز 8 نسخه Pro) دسترسی به آن را برای عده زیادی فراهم آورده است و برای کسانی که می خواهند اطلاعات آنها در صورت گم شدن یا سرقت لپ تاپ یا هارد دیسک، یا در معرض خطر قرار گرفتن کامپیوتر آنها، محفوظ بماند یا شرکتهایی که به دنبال امنیت اطلاعات حوزه خود هستند، یکی از ابزارهای رمزگذاری موفق محسوب می گردد.

عده خیلی زیادی از دسترسی و راحتی کار با BitLocker تعریف کرده اند و افراد زیادی رمزگذاری قوی و دشواری شکستن آن را ستایش کرده اند. خیلی از افراد با پیشنهاد توسعه دهندگان TrueCrypt به BitLocker رو آورده اند. ولی عده دیگری هم ادعای طرفداران حریم خصوصی را مطرح کرده اند که بیان می کنند BitLocker در معرض خطر قرار دارد و نهادهای امنیتی دولتی (کشورهای مختلف) می توانند مخفیانه داده های شما را رمزگشایی کنند. در حالی که مایکروسافت رسماً اعلام کرده است این واقعیت ندارد و ادعا می کند BitLocker راه نفوذ مخفیانه ای ندارد (و در عین حال کد آن را بسته نگه می دارد ولی آن را برای بازبینی در اختیار شرکای خود که شامل همان نهادها می شوند قرار می دهد)، ولی همین ادعا کافی است که بسیاری از شما از آن اجتناب کنید.

GNU Privacy Guard (ویندوز، مک، لینوکس)

GNU Privacy Guard

GNU Privacy Guard  در واقع یکی از ابزارهای متن باز Pretty Good Privacy است. در حالی که شما می توانید آن را در بعضی از سیستم عاملها از طریق خط فرمان نصب کنید ولی بیشتر افراد رابطهای کاربرپسند و گرافیکی فراوان آن را انتخاب می کنند که شامل نسخه های رسمی آن می شود که می تواند همه چیز را، از ایمیل تا فایلهای معمولی و دیسک کامل، رمزگذاری کند. همه ابزارهای GnuPG از انواع چندگانه رمزگذاری و کدگذاری پشتیبانی می کند و به طور کلی می توانند هر بار یک فایلها، دیسکها و دیسکهای مجازی یا درایوهای خارجی و دستگاههای متصل شده را رمزگذاری کنند. تعداد اندکی از افراد نسخه های کاربرپسند GnuPG را مانند Gpg4Win برای ویندوز انتخاب کرده اند که برای مدیریت گواهینامه از Kleopatra استفاده می کند.

کسانی که GnuPG را انتخاب کرده اند، متن باز بودن و قابلیت دسترسی به آن از طریق چندین کلاینت و ابزار تعریف را ستوده اند که همه آنها دارای قابلیت رمزگذاری فایلها و همچنین دیگر انواع رمزگذاری مانند رمزگذاری قوی ایمیلها می باشند. ولی نکته کلیدی در اینجا یافتن ابزار یا کلاینتی است که نیاز شما را برآورده می کند و در محیط کاری شما خوب کار می کند. تصویر بالا با مربوط به GPGTools می باشد که یک راه حل یکپارچه GnuPG است که علاوه بر قابلیت مدیریت زنجیره کلیدها از قابلیت رمزگذاری فایل، ایمیل و دیسک بر مک او اس ایکس نیر برخوردار است.

7-Zip (ویندوز، مک، لینوکس)

7-zip

7-Zip در واقع یک ابزار فشرده سازی سبک و ابزار فشرده سازی محبوب ما برای ویندوز می باشد. با وجود اینکه ابزار شگفت انگیزی برای فشرده سازی و سازمان دهی فایلها جهت ذخیره سازی آسان یا ارسال آنها از طریق اینترنت می باشد ولی یک ابزار رمزگذاری قوی نیز محسوب می شود و می تواند فایلها یا تمام یک دیسک را رمزگذاری کند که کلید آن فقط در اختیار شما خواهد بود. این نرم افزار حتی برای کابردهای تجاری نیز کاملاً رایگان است، از رمزگذاری 256 بیتی AES، پشتیبانی می کند و با وجود اینکه مرجع رسمی دانلود آن فقط برای ویندوز است ولی گونه های غیر رسمی آن برای سیستم لینوکس و مک نیز موجود است. بخش زیادی از کد 7-Zip با گواهینامه GNU LGPL منتشر می شود و بازبینی آن آزاد است. فایلهای فشرده و رمزگذاری شده با پسوند .7z (یا اگر ترجیح می دهید  .zip) به راحتی قابل جابجایی و امن هستند و می توان آنها را با کلمه عبور رمزگذرای کرد و آنها را به فایلهای اجرایی تبدیل نمود که پس از رسیدن به دست دریافت کننده می توانند به طور خودکار رمزگشایی شوند. همچنین 7-Zip  با پوسته سیستم عامل شما یکپارچه می شود و استفاده از آن را با یک کلیک میسر می سازد. این نرم افزار یک ابزار خط فرمان قدرتمند نیز به شمار می آید.

کسانی که آن را انتخاب کرده اند اشاره می کنند که دارای قویترین رابط کاربری می باشد ولی به هر حال بسیاری از آنها آن را به طور خاص به خاطر قابلیتهای فشرده سازی و غیرفشرده سازی آن نصب کرده اند. آنها به سرعت، انعطاف پذیری، رایگان بودند و راحتی کاربرد آن اشاره کرده اند و با وجود اینکه شاید سریعترین ابزار رمزگذاری نباشد (و قادر به رمزگذاری کل یک دیسک نیست)، کارش را انجام می دهد به ویژه برای رمزگذاری فایلهایی که شما می خواهید برای دیگران بفرستید و در واقع دوست دارید آنها بدون دردسر بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. عده ای اشاره کرده اند که فایلهای رمزگذاری شده 7-Zip انعطاف پذیر می باشد – شاید این انعطاف پذیری بیش از حد باشد زیرا فایلهای جدید که به بایگانی رمزگذاری شده اضافه می شوند رمزگذاری نمی شوند (شما باید همه فایلها را استخراج و دوباره رمزگذاری کنید)، ولی به هر حال این نقص جزئی است.

منبع