دلایل کلیدی اینکه چرا توسعه دهندگان در سال ۲۰۱۵ از PHP استفاده کردند

php پی اچ پی

فناوریهایی که در اتصال بهتر به اینترنت کمک می کنند پیشرفت چشمگیری داشته است. اما، برخلاف پیشرفت فناوریهای متعدد، توسعه دهندگان همواره PHP را انتخاب کرده اند. این زبان اسکریپت نویسی غیرتفسیری به طراحی وبسایتهای مورد نیازتان کمک می کند. PHP با ویندوز و سیستمهای مبتنی بر یونیکس کاملا سازگار است. شما می توانید به آسانی از این زبان اسکریپت نویسی برای ارتقای راحت وبسایتها و برنامه های خود بهره ببرید. ایجاد برنامه های تحت وب با به کارگیری این زبان اسکریپت نویسی بسیار آسان است.

از دید اغلب توسعه دهندگان، PHP زبان منتخب سال ۲۰۱۵ بود. بیایید ببینیم چرا PHP زبان منتخب توسعه دهندگان در سال ۲۰۱۵ بود. در اینجا برخی از ویژگیهای محبوب PHP آورده شده است که آن را به یک پلتفرم مطلوب تبدیل می کند.

کاربر پسند

اگر می خواهید برنامه های تحت وبی ایجاد کنید که باید دربر دارنده کارکردها و ویژگیهای بالایی باشند، PHP بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این زبان، شما را قادر می سازد به راحتی برنامه هایی طراحی کنید که برای کار شما مناسب است. و منبعی قدرتمند برای دستیابی به برنامه های امن به شمار میرود.

انعطاف پذیری بالا

PHP پلتفرمی است که مستقیماً نیازهای شما را به انعطاف پذیری برآورده می سازد. اگر می خواهید برنامه هایی بسازید که به راحتی نیازهای خاص کار شما را برطرف کند این چارچوبی است که باید روی آن کار کنید. PHP یک نرم افزار متن باز می باشد، بنابراین عملاً شما می توانید از هر ویرایشگری برای کدنویسی استفاده نمایید. این انعطاف پذیری از توسعه تا کاربرد امتداد دارد.

چارچوب پویا

زمانی که شما به توسعه وب با PHP رو آوردید، خواهید دید که این چارچوب به طور خودکار تازه سازی می شود و گوش به زنگ بروز رسانیها می باشد. بنابراین، دیگر مجبور نیستید ساعتها وقت را صرف تازه سازی با بروز رسانی وبسایت یا برنامه تحت وب خود کنید.

برنامه های مقرون به صرفه

اگر مایل به توسعه وبسایتها و برنامه های تحت وب خود با صرف کمترین هزینه می باشید، PHP پلتفرمی است که باید انتخاب کنید. حتی با وجود سفارشی سازیهای زیاد، متوجه خواهید شد که هزینه کلی توسعه چندان زیاد نیست.

پردازش داده ها

اگر در وبسایتی که طراحی کرده اید به روشهای پردازش سریع داده ها نیاز دارید، PHP گزینه ایده آل ترین برای شما خواهد بود. استفاده از PHP نه تنها در دسترسی سریع بلکه در پردازش سریع داده ها نیز موثر است.

پلتفرم متن باز

PHP یک پلتفرم متن باز است و به همین دلیل است که قابلیتهای گسترده ای عرضه می کند. شما با این پلتفرم، می توانید به هر نوع راه حلی رو بیاورید.

عملکرد تضمینی

PHP سرعت توسعه را تضمین می کند که به نوبه خود سرعت اجرا را بهبود می بخشد. این پلتفرم برای تضمین همگام سازی کامل با سمت سرور، از سرور آپاچی و پایگاه داده MySQL استفاده می کند. مطمئنا این دلیل اصلی برای تضمین عملکرد عالی می باشد.

بهترین برای توسعه چند پلتفرمی

اگر دنبال پلتفرمی هستید که توسعه چند پلتفرمی را آسان کند، جستجوی شما با PHP به پایان می رسد. عملکرد PHP روی پلتفرم های یونیکس، لینوکس و ویندوز بالاست و این خود دلیل این اینست که چرا برای توسعه چند پلتفرمی بهترین گزینه می باشد.

افزونه های خلاقانه

این زبان اسکریپت نویسی هم انعطاف پذیر و هم خلاقانه است و به همین دلیل افزونه های خلاقانه زیادی برای توسعه وب با استفاده از PHP وجود دارد. اگر روی این زبان برنامه نویسی سرمایه گذاری کنید، بازده خوبی برایتان خواهد داشت.

نتیجه گیری

توسعه وب با PHP، سرعت توسعه و اجرا را تضمین می کند. این یعنی برنامه های تحت وب شما عالی و انعطاف پذیری خواهید داشت که به نگهداری زیادی نیاز نخواهد داشت. سطح انعطاف پذیری بالایی که شما با PHP بدست می آورید همان چیزی است که آن را به انتخاب برتر توسعه دهندگان تبدیل می کند. برای توسعه برنامه های تحت وب سفارشی برای کسب و کار خود شرکتهای توسعه PHP را به خدمت بگیرید.

بیل فورد و اندیشه حمل و نقل بدون ماشین

Bill Frod

بیل فوردِ پسر، عاشق ماشین است. او اولین نفری است که Ford GT جدید، هیولای پرسرعتی که سال دیگر روانه ی بازار می شود را تحویل می گیرد. کمپانی فورد را پدربزرگش هنری در سال 1903 تاسیس کرد و فورد از سال 2001 تا سال 2006 مدیر عاملش بوده است.

بیل که در چند دهه ی اخیر شاهد وابستگی جهان به نوآوری بوده، تصمیم گرفته است شعار هر فرد یک ماشین را تغییر دهد؛ شعاری که کمپانی اتومبیل فورد را به یکی از موفق ترین کمپانی های تاریخ مدرن تبدیل کرد. در جهان در حال توسعه و جوامع شهر نشین مدرن شاهد انفجار جمعیتی هستیم. در این راستا فورد، مدیر عامل فعلی کمپانی در مصاحبه با WIRED گفته است که دیگر اشتباه است که شعار معروف فورد را شعاری مشتری مدار بدانیم.

راه بندان به تنهایی مدتی است در شهرهای نو ظهور و در حال رشد یک مشکل به حساب می آید و ماشین های شخصی تر مشکل را بزرگتر می کنند. به گفته ی فورد، رفاه در زندگی روبه کاهش است. بدترین حالت این است که نتوانید کالاهای پزشکی یا حتی غذا را جابه جا نمایید و اینجاست که مسئله ی حقوق بشر مطرح می شود. فورد می گوید: “تا زمانی که یک مدل کاملا جدید حمل و نقل شهری را پیاده نکنیم، مشکل حل نخواهد شد. احمقانه است که فکر کنید ما می خواهیم دو ماشین دیگر را در هر یک از گاراژهای بمبئی بچپانیم”.

در پیش بینی های فورد اثری از یاس و امید نیست. در چهره اش هیجان موج می زند. وی با اشتیاق از “آزمایشهای حمل ونقل” شرکت در پروژه ی Silicon Valley R&D صحبت می کند که به تازگی راه اندازی شده است. این آزمایشها شامل آزمایش ماشین های کنترلی مجهز به شبکه های 4G، فناوریهای جستجوی جای پارک، و قابلیت کنترل ترموستات نست (NEST) از داخل داشبورد می شود.

“من اطمینان دارم که ما می توانیم رقابت کنیم و به پدیده ای کاملاً متفاوت تبدیل شویم.”

فورد می گوید: “طبیعتاً بیشتر این آزمایشها موفق نخواهد بود.” ولی او بر اهمیت پذیرش شکست تاکید می کند – این یکی از اصول رایج در سیلیکون ولی است –  و متقاعد کردن سهامداران وقت تلف کردن نیست. ” دست روی دست گذاشتن ریسک بزرگتری است.”

استراژی موفق فورد از دیر باز ادغام طولی و تولید خودروهای مقرون به صرفه برای همه ی خریداران بوده است که امروز کارامدی اش را از دست داده است. آیا تولیدکنندگان باید تفکر خودروی شخصی را کنار بگذارند. وی می گوید: قطعا همین طور است. حداقل برای شروع باید از مناطق شهری شروع کرد.

فورد هم اگر آماده ی این تحول نباشد دیگر شرکت ها دست به کار خواهند شد. برخی از هیجان انگیزترین ایده های حمل و نقل از سوی شرکت های نوپایی مانند Uber و ZipCar مطرح شده اند. گوگل  و اپل هم در حال ورود به این صنعت هستند. ظهور پدیده ی خودروهای بی راننده، فناوری ماشینهای متصل، عصر جدید ارتباط خودرو با خودرو، همگی مدل های تجاری نوین را مطرح می کنند. فورد از واژه واقعاً مبهم “جا به جایی”، لزوم آمادگی برای پذیرش پدیده های نوین، پذیرش تحول و شکست استقبال می کند. او می خواهد هدف شرکتش جا به جایی مردم باشد، با خودرو یا هر طریق دیگری.

فورد تصویر دقیقی از آینده ی حمل و نقل ارایه نمی دهد اما جهانی را پیش بینی می کند که تمام مدل های جا به جایی آن با هم در ارتباط هستند. او روزی را تصور می کند که مسیرتان و هزینه و سرعت مورد نظر خود را برای موبایلتان تعریف می کنید و موبایل یک بلیط واحد را صادر می کند که در تمام طول مسیر ترکیبی از ماشین، تاکسی، مترو، اتوبوس، دوچرخه و سگوی (Segway) هر نوع حمل و نقل دیگری را در اختیارتان می گذارد.

آنچه بیشتر باعث نگرانی فورد می شود پایین آمدن جایگاه شرکت خودروسازی فورد و تبدیل شدنش به یک پیمانکار سخت افزاری درجه دو برای شرکت های خلاق تر است. این به معنای بدبین بودنش نیست. فورد می گوید: مطمئنم که با این توان رقابتی می توانیم به پدیده ای کاملا نوین تبدیل شویم.

منبع

ده توصیه مایکل پورت برای سخنرانی عمومی

مایکل پورت

اگر می خواهید دیگران را به فعالیت تشویق کنید، یکی از راه های موثر سخنرانی عمومی است. روی صحنه که می ایستید از جایگاه یک متخصص سخن می گویید. با داشتن این مزیت تنها کاری که باید بکنید این است که دید مردم به جهان را تغییر دهید.

با مایکل پورت، نویسنده پرطرفدار نیویوک تایمز و کتاب برنده بازی باش: از سخنرانی ها و مصاحبه های شغلی تا چگونگی متقاعد کردن مشتریان برای عقد قرارداد، چگونگی رسیدن به رضایت در تمام فعالیت های زندگی مصاحبه ای ترتیب دادم. وی در گفته هایش به ده قانون کلی اشاره کرد که می توانید در سخنرانی های بعدی تان به کار ببرید:

 1. سخنرانی را یک اجرا بدانید
  مجریان ایده های دیگر سخنرانان را نمی ربایند. آنها از سخنرانی یک تجربه ماندگار می سازند. پس خودتان را مجری و سخنرانی هایتان را اجرا بدانید. کاری کنید اجراهایتان مبتنی بر ایده های خود شما و تک باشد. اگر تک نباشید، دوباره دعوت نخواهید شد.
 2. اول حس اعتماد ایجاد کنید
  آیا با سخنرانی برخورد داشته اید که سعی کند در همان ابتدای کلامش تاثیری شگرف بیافریند. تصور کنید در ابتدای صحبت درباره سرمایه گذاری از مخاطبانی که بدهی دارند بخواهید دستانشان را بالا ببرند. مشکل اینجاست که مخاطبانتان شما را نمی شناسند. چگونه انتظار دارید با شما صادق باشند؟توجه داشته باشید که مارتین لوتر کینگ کشیش قبل از اینکه در مقابل همگان مردم را برابر بداند، سعی کرد اعتماد آنها را جلب کند. با همین رویکرد بود که گفت “برای تغییر نگرش مردم به جهان نخست باید اعتمادشان را جلب کرد.”
 3. فکری بزرگ داشته باشید
  افکار بزرگ لزوما تک نیستند. چه گفتن مهم نیست، چگونه گفتن مهم است. روی به اشتراک گذاشتن ایده هایتان و ارتباط با مخاطبانتان متمرکز شوید. اثرگذاری از برقراری ارتباط شروع می شود.
 4. وعده بدهید
  وعده شما پشتیبان افکار شگرف شماست. ایده بزرگ پورت این است که “همه چیز اجراست”. او معمولا به مخاطبانش قول می دهد که از آنها سخنرانان بهتری خواهد ساخت و فورا توجه آنها را جلب می کند. شما هم باید ایده ای بزرگ و وعده ای بزرگ داشته باشید و دیگران را به گفته هایتان علاقه مند سازید.
 5. نابرده رنج گنج میسر نمی شود
  وقتی از مزایای گفته هایتان می گویید، مخاطبان در وحله اول با خود می گویند “فوق العاده ولی غیرممکن است”. پس به جای گفتن از مزایا، از پیامدهای عمل نکردن به گفته هایتان بگویید. آنگاه سراغ فواید ایده هایتان و وعده محقق شدنشان بروید. به این شکل، تمایل دیگران به عملیاتی کردن ایده هایتان بیشتر خواهد شد.
 6. از چهارچوب استفاده کنید
  ساختارهای شفاف گفته هایتان را به شما یادآوری می کنند و کمک می کنند تا دیگران گفته هایتان را درک کنند. در سخنرانی بعدی تان از یکی از پنج ساختار زیر استفاده کنید:
  • چهارچوب عددی: چهارچوبی ساده و انعطاف پذیر است. استفان کاوی در سخنرانی هایش از کتاب پر فروشش هفت عادت انسان های اثرگذار استفاده می کند. وی طبق این چهارچوب اگر شصت دقیقه در اختیار داشت درباره هر هفت عادت حرف می زد و اگر بیست دقیقه در اختیار داشت به گفتن سه نکته اکتفا می کرد.
  • چهارچوب زمانی: روال گام به گامتان باید نظمی مشخص و قابل پیگیری داشته باشد.
  • مسئله و راه حل: مخاطبانتان انتظار دارند مشکلاتشان را حل کنید. برای مثال اگر بگویید بسیاری از مردم از صحبت کردن در برابر دیگران هراس دارند، باید چگونگی غلبه بر این ترس را هم عنوان کنید.
  • شباهت ها و تفاوت ها: اگر دو مفهوم متفاوت دارید از هر دو استفاده کنید. جیم کالینز سخنرانی خوب یا بهترش را با مقایسه مزایا و معایب انجام داد.
  • مدولار: این چهارچوب به ویژه برای کارگاه ها و رویدادهای روز به روز کاربرد دارند. پورت برای بررسی رویدادهای زندگی اش، روز را به سه مدول: ذهنیت های مجری، اصول و کلاس های پیشرفته سخنرانی تقسیم می کند.
 7. تجربه ای بزرگ بیافرینید
  اسکات استراتن، متخصص بازاریابی، روی تجربه آفرینی برای مخاطبان تمرکز دارد و تلاش میکند به دیگران چیزی بیاموزد و لحظات خوشی را برایشان رقم بزند. همچنین سخنرانی تان را لذت بخش کنید تا دیگران فرصت بهتر یادگرفتن داشته باشند.
 8. از اجرایتان لذت ببرید
  برای اینکه برای دیگران لحظاتی خوش خلق کنید اول باید خودتان لذت ببرید.اگر تنها به خودمان توجه کنیم دیگران را از یاد می بریم. ضمنا اشتباه کردن طبیعی است. پورت که یک بار روی صحنه اشتباه کرده و کنار زده شده می گوید: اگر در یاری دادن مخاطبانتان بکوشید، آنها شما را خواهند بخشید.توجهتان به مخاطبانتان باشد. آنها به شما شهامت و اعتماد به نفس می دهند.
 9. از تکنیک های دیگر صنایع هم استفاده کنید
  بیشتر سخنرانان از دیگر سخنرانان تقلید می کنند و در نتیجه شبیه آنها به نظر می رسند. پورت نظر دیگری دارد. او تکنیک های عمل و اجرا را وارد حیطه سخنرانی می کند تا کمک کند خودش باشد.پس سراغ دیگر صنایع بروید و از هر پدیده نوینی که دیدید در سخنرانی هایتان بهره ببرید.
 10. اهمیت سخنرانی های عمومی رو به افزایش است
  با افزایش ارتباطات اینترنتی این سوال پیش می آید که آیا سخنرانی های عمومی از بین خواهند رفت؟ قطعا خیر.اهمیت سخنرانی های عمومی از آن جهت افزایش می یابد که مردم از شما انتظار دارند در تمام فضاها از جمله فضاهای آنلاین فعال باشید. در اسکایپ اجرا دارید. در وبینار اجرا دارید. در یوتیوب اجرا دارید. پس در سخنرانی های عمومی خودتان را مجری ببینید و اعتماد دیگران را جلب کنید.فکر و وعده ای بزرگ داشته باشید. اول پیامدهای عمل نکردن به گفته هایتان را عنوان کنید. برای تنظیم اجراهایتان از چهارچوب استفاده کنید. تجربه ای بزرگ خلق کنید. از تکنیک های دیگر صنایع بهره ببرید. و از همه مهم تر، از اجرایتان لذت ببرید.

منبع

چرا تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات برای دستگاه اندرویدی شما بد هستند

گوشی اندرویدی خود را از بین نبرید! اطلاعات نادرست زیادی درباره مفید بودن اپلیکیشنهای تقویت کننده رم (RAM Boosters) و متوقف کننده های عملیاتها (Task Killers) وجود دارد. در نگاه اول استفاده از این اپ ها کاملاً مفید و منطقی به نظر می رسد ولی نگاهی دقیقتر به آنها نشان می دهد که در واقع آنها می توانند به گوشی شما آسیب برسانند.
به طور خلاصه باید بگوییم: واقعاً از استفاده از اپ های تقویت کننده رم و متوقف کننده عملیاتها خودداری کنید. شاید زمانی این ابزارها مفید بوده باشند ولی اندروید آنقدر پیشرفت کرده است که این نوع اپلیکیشن ها حالا دیگر قدیمی، غیرضروری و آسیب رسان هستند. اگر می خواهید بدانید چرا بد هستند ادامه مطلب را بخوانید.

اندروید چگونه رم و اپلیکیشن ها را مدیریت می کند؟

 

android-task-killers-overview
برای اینکه بفهمیم اندروید چگونه رم را مدیریت می کند باید ابتدا بفهمیم رم چیست و چگونه کار می کند.
صحبتهای فنی زیادی درباره رم می توان کرد ولی برای اهداف ما فقط باید بگوییم که رم (RAM) یک حافظه با دسترسی تصادفی می باشد و نوعی حافظه است که سرعت فوق العاده بالایی دارد ولی به محض خاموش شدن دستگاه محتوای آن پاک می شود. بنابراین رم برای نگهداری موقت اطلاعاتی مفید است که تغییرات زیادی پیدا می کنند و همیشه باید در دسترس باشند.
روی یک دستگاه ویندوزی شما باید حافظه رم شما آنقدر باشد که نرم افزارهای شما بتوانند با استفاده از آن کار کنند. وقتی حافظه رم پر می شود، ویندوز مجبور می شود از هارد دیسک به عنوان رم مجازی استفاده کند و سرعت هارد دیسکها بسیار پایینتر از رم می باشد.
ولی این امر در مورد دستگاههای اندرویدی صدق نمی کند.
سیستم عامل اندروید از برنامه خاص خودش برای اختصاص رم به اپلیکیشنها بهره می برد و اطمینان حاصل می کند که تمام حافظه رم به بهینه ترین نحوه مورد استفاده قرار گیرد. در واقع اندروید آگاهانه سعی می کند اپلیکیشنها را برای عملکرد بهتر روی حافظه رم قرار دهد. به خاطر داشته باشید که حافظه رم سرعت بالایی دارد. در دستگاههای موبایل، کوچکترین میزان سرعت برای ایجاد تجربه ای خوب برای کاربران اهمیت دارد و بنابراین نگه داشتن اپلیکیشنها در حافظه رم در واقع چیز خوبی است.
اگر شما از اپلیکیشنهای زیادی استفاده می کنید شاید بهتر باشد دفعه بعد که می خواهید گوشی هوشمند تهیه کنید، مدلهایی را در نظر بگیرید که رم بیشتری دارند.
اندروید نه تنها اختصاص حافظه رم به اپلیکیشنها را مدیریت می کند بلکه از اپلیکیشنهایی که در پس زمینه فعال هستند غافل نیست و اجازه نمی دهد از منابع غیرضروری برای پردازش استفاده کنند. اینکه اجازه داده شود اپلیکیشنها روی حافظه رم قرار داشته باشند تاثیر قابل ملاحظه ای روی عملکرد ندارد.

حقه تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیاتها

android-task-killers-drawbacks
تا اینجا ممکن است اینطور به نظر برسد که تقویت کننده های رم و متوقف کننده های عملیات ها بی اثر هستند. آنها شاید لزوماً به بهبود عملکرد اندروید کمکی نکنند ولی آیا استفاده از آنها بد است؟ ممکن است آنها منافع جانبی دیگری داشته باشند؟ متاسفانه پاسخ منفی است. آنها آسیب می زنند.
اگر با منطق ویندوزی پیش برویم، متوقف کردن فرایندهایی که رم را اشغال می کنند و یکپارچه سازی (defragment) هارد دیسک سرعت را بالا می برد. این کار در مورد ویندوز خوب است ولی استفاده از این روش در اندروید نتیجه معکوس دارد.
یکی از دلایل آن اینست که اندروید برای ذخیره سازی فایلها به جای یک دیسک سخت معمولی از کارتهای اس دی (SD) بهره می برد. کارت های اس دی نوعی حافظه فلش محسوب می گردند – مشابه اس اس دی ها (SSD) می باشند – که به یکپارچه سازی نیاز ندارند. در واقع یکی از نقاط ضعف حافظه های فلش، تعداد محدود دفعاتی می باشد که می توان داده ها را روی آنها نوشت. شما با یکپارچه سازی یک کارت اس دی، طول عمر آن را کاهش خواهید داد.
وقتی شما اپلیکیشنها را از روی حافظه رم پاک می کنید اندروید دفعه بعد که به آنها نیاز داشته باشد (برای گزارش، به روز رسانی و دیگر عملیات ها در پس زمینه) دوباره آنها را روی رم بارگذاری می کند.
و در مورد ابزارهای خودکار متوقف کننده عملیاتها، شما نهایتاً مقداری از رم و پردازنده مرکزی خود را فدای خود این ابزارها می کنید، ابزارهایی که همیشه فعال و گوش به زنگ هستند تا فعالیتها را متوقف کنند. این وضعیت می تواند مقدار زیادی از باتری شما را مصرف کند – و شما چیز مفیدی در ازای استفاده از این اپلیکیشنها دریافت نمی کنید!

بهبود عملکرد و طول عمر باتری دستگاههای اندرویدی

android-task-killers-performance
اگر شما از این متوقف کننده ها استفاده می کنید، به احتمال زیاد از عملکرد دستگاه خود راضی نیستید. شاید احساس می کنید دستگاه شما کند یا حتی لش است، و استفاده از آن بیشتر مایه دردسر است تا لذت. اگر متوقف کننده های عملیاتها نمی توانند کمکی بکنند پس شما برای تقویت عملکرد اندروید باید چه بکنید؟
متوقف کردن اپلیکیشنهایی که رفتارهای پر خطا دارند. شما باید از متوقف کردن اپلیکیشنها برای آزاد کردن رم خودداری کنید ولی همیشه مراقب اپلیکیشنهایی باشید که بیش از حد از پردازشگر دستگاه استفاده می کنند. این برنامه ها می توانند عملکرد دستگاه شما را به شدت کاهش دهند و عمر باتری را کم کنند. Watchdog Task Manager یکی از اپ های خیلی خوب برای این کار است.
از اپلیکیشنهای سبک استفاده کنید. بسیاری از اوقات عملکرد ضعیف ناشی از یک اپ خاص است نه خود دستگاه اندرویدی شما. در مورد اپلیکیشنهایی که از همه بیشتر استفاده می شوند (برای مثال مرورگرها، دفترچه یادداشت، پخش کننده موسیقی و غیره) همیشه از سبکترین ها و آنهایی که کمترین مصرف باتری را دارند استفاده کنید.
ابزارهای غیرضروری را غیرفعال کنید. خیلی خوب است که اینترنت همراه همیشه فعال باشد ولی این وضعیت بر روی عملکرد دستگاه تاثیر خواهد گذاشت. همین امر در مورد فعال نگه داشتن وایفای، بلوتوث و جی پی اس صادق است. زمانی که به آنها نیاز ندارید آنها را غیرفعال کنید تا باتری کمتری مصرف شود.
نصب رام های سفارشی ( custom ROM) این نکته اندکی پیشرفته است و تنها به درد کسانی می خورد که با رفع اشکالات اندروید آشنا هستند. نصب رام های سفارشی همانند نصب توزیع های مختلف لینوکس است: بعضی از رام ها سریعتر هستند و باتری کمتری مصرف می کنند که برای دستگاههای ضعیفتر خیلی مناسب است.

منبع +

چگونه از حجم شبانه و رایگان شرکت اینترنتی خود استفاده کنیم

بسیاری از کاربران اینترنت از شرکتهایی خدمات می گیرند که طرح های اینترتی آنها شامل حجم شبانه رایگان است ولی ساعات استفاده از این حجم رایگان معمولاً در ساعت اولیه روز و بعد از نصف شب است. برای مثال من خودم (به ناچار!!!) از خدمات شرکت مخابرات استفاده می کنم و از ساعت 2 نصف شب تا 7 صبح مجازم از حجم رایگان شبانه استفاده کنم. معمولاً عده کمی از ما در این ساعت از شب بیدار هستیم و به همین دلیل اگر بخواهیم از حجم رایگان استفاده کنیم یا باید کامپیوتر خود را تا صبح روش نگه داریم یا اینکه در آن ساعت بیدار شویم. ولی راه حل بسیار خوبی وجود دارد که نه نیازی به روشن گذاشتن کامپیوتر است و نه بیدار شدن و من در این مطلب می خواهم به صورت تصویری آن را به کسانی که تا اکنون این راه حل را نمی دانسته اند آموزش دهم.

گام اول: تنظیمات پاور (Power Options)  در ویندوز

ویندوز 7 این قابلیت را دارد که نرم افزارها بتوانند آن را از حالت خواب (Sleep) یا حالت خواب زمستانی (Hibernate) بیدار کنند ولی این قابلیت به صورت پیشفرض غیرفعال می باشد و بنابراین ما ابتدا باید آن را فعال کنیم. برای اینکار باید وارد تنظیمات پاور یا همان Power Option کامپیوتر خود شویم. برای این کار کافی است پس از کلیک بر روی دکمه start Start و تایپ power option  در کادر جستجو، گزینه power options را که در نتایج جستجو ظاهر می گردد انتخاب و روی آن کلیک کنیم.

پس از باز شدن پنجره تنظیمات، همانند شکل زیر پلنی را که برایتان فعال است (در کامپیوتر من Balaneced) مشاهده خواهید کرد که در روبری آن گزینه Change plan settings قرار گرفته است. روی این گزینه کلیک کنید.

تنظیات پاور

حالا مانند شکل زیر، در پنجره جدید گزینه Change advanced power settings را انتخاب کنید.

تنظیمات پیشرفته پاور

حالا در پنجره باز شده همانند شکل زیر به شاخه Sleep بروید و سپس در زیر شاخه Allow wake timers هر دو گزینه On battery  و Plugged in  را به حالت Enable تغییر دهید و دکمه Ok را کلیک کنید. این مرحله از کار تمام شد و در مرحله بعد نحوه بیدار کردن کامپیوتر را آموزش می دهیم.

allow-wake-timers

گام دوم: دانلود و تنظیم نرم افزار سبک و ساده WakeupOnStandBy

نرم افزار WakeupOnStandBy ابزاری ساده، رایگان و بسیار سبک است که قادر است کامپیوتر شما را در زمان یا زمانهای مورد دلخواه شما به اصطلاح بیدار کند و پس از مدت دلخواه دوباره خاموش کند. شما می توایند این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید و پس از استخراج فایل wosb.exe از این فایل فشرده، برای دسترسی آسان، آن را روی دسکتاپ خود قرار دهید و سپس مطابق  میل خود تنظیم کنید.

ظاهر این نرم افزار به صورت زیر می باشد و من در اینجا بخشهای اصلی تنظیمات آن را برای شما توضیح می دهم.

WakeupOnStandBy

مطابق شکل زیر ابتدا باید مشخص کنیم که می خواهیم کامپیوتر در چه روز و ساعتی بیدار شود. اگه می خواهید فقط در تاریخ خاصی این کار انجام شود تیک کنار تاریخ را بزنید و تاریخ دلخواه را انتخاب کنید و اگر روز خاصی مورد نظر شما نیست فقط ساعت را تنظیم کنید. من آن را برای ساعت 2 صبح تنظیم می کنم چون ساعت استفاده از حجم شبانه من ساعت دو شروع می شود. همچنین همانطور که در شماره 3 در شکل نشاده داده شده، شما می توانید با انتخاب این گزینه از نرم افزار بخواهید که صفحه کامپیوتر را نیز روشن کند.

WakeupOnStandBy

در قسمت دوم شما می توانید مشخص کنید که چه برنامه هایی پس از بیدار شدن کامپیوتر اجرا شوند که در اینجا نظر من اینست خودتان قبل از قرار دادن کامپیوتر در حالت Sleep یا Hibernate، نرم افزارهای دانلود خود را از قبیل Internet download manager اجرا کنید.

در قسمت سوم مشخص می کنیم که WakeupOnStandBy پس از چه مدتی چه کاری را برای ما انجام دهد. برای مثال من می خواهم کامپیوتر پس از 5 ساعت به حالت Hibernate  برگردد و بنابراین گزینه دلخواه را انتخاب می کنم و در زیر آن در کادر مربوط به ساعت عدد 5 را تایپ می کنم.

WakeupOnStandBy

در دو قسمت چهار و پنج هم مانند شکل زیر مشخص می کنیم که این کار در چه روزهایی تکرار شود که من همه روزهای هفته را انتخاب کرده ام. در نهایت هم دکمه Start را می زنیم تا این برنامه کار خود را انجام دهد. حالا برنامه مدیریت دانلود خود را که از قبل برنامه ریزی شده در چه ساعتی کار دانلود را آغاز کند اجرا می کنیم و کامپیوتر را به جای خاموش کردن در حالت Sleep یا Hibernate  قرار می هیم.

WakeupOnStandBy

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاهها بیان کنید.

کپی کردن متن پیغامها و خطاها در ویندوز

error

اگر شما با ویندوز یا هر نرم افزار دیگری مشکل داشته باشید، و بخواهید برای حل مشکل از کسی کمک بگیرید، یکی از چیزهایی که ممکن است از شما خواسته شود اینست که متن خطا یا پیامی که با آن مواجه شده اید را برای آنها بفرستید. بعضی از پیام ها بسیار کوتاه است و تایپ کردن آنها دشوار نیست ولی بعضی دیگر بلند هستند و تایپ دقیق آنها با ترکیبی از اعداد و حروف و کارکترهای خاص دشوار است. همچنین وارد کردن کد یا عبارت دقیق خطا در موتورهای جستجو مانند گوگل، برای یافتن نتایج دقیق جهت حل مشکل بهتر خواهد بود. البته عکس گرفتن از صفحه نمایشگر و ارسال آن برای دیگران می تواند مفید باشد ولی ممکن است آنها نیز ناچار باشند متن خطا را دوباره تایپ کنند و خودتان نیز قادر نخواهید بود از آن برای جستجو در اینترنت استفاده کنید. پنجره های خطای ویندوز و پنجره های اطلاعات کلی دکمه ای برای کپی کردن پیغام های خطا ندارند و شما نمی توانید متن درون آنها را انتخاب و کپی کنید. ولی به هر حال راههایی برای کپی کردن متن و اطلاعات پیام ها و خطاهای ویندوز و نرم افزارهای دیگر وجود دارد که در اینجا ما راه حل را به شما نشان خواهیم داد.

شما همچنین برای کپی کردن و چسباندن متن خط فرمان (Command prompt یا CMD) ویندوز می توانید به اینجا مراجعه کنید.

استفاده از تابع پیشفرض ویندوز

یک راه بسیار ساده برای کپی کردن پنجره های گفتگو یا پیامهای خطای خود ویندوز وجود دارد. زمانی که پنجره خطا ظاهر گردید فقط کافی است روی آن کلیک کنید تا مطمئن شوید این پنجره فعال است و سپس کلیدهای میانبر و پیشفرض Ctrl+C  را همزمان با هم فشار دهید. حالا متن درون پنجره کپی شده است و شما می توانید به هر جایی که نیاز دارید منتقل کنید و از آن استفاده کنید. فقط کافیست از کلیدهای ترکیبی Ctrl+V یا راست کلیک کردن و انتخاب گزینه Paste آن را در محل دلخواه بچسبانید.

برای مثال اگر شما در پنجره Run ویندوز خود (با فشار دادن همزمان کلید ویندوز کلید ویندوز و کلید R) فرمان motarjemirani.exe را تایپ کنید با پیام زیر مواجه خواهید گردید.

dialogue box

با کپی کردن این متن و برای مثال چسباندن آن در Notepad متن زیر را دریافت خواهید کرد.

[Window Title]
motarjemirani.exe

[Content]
Windows cannot find ‘motarjemirani.exe’. Make sure you typed the name correctly, and then try again.

[OK]

با این کار شما علاوه بر محتوای پنجره، عنوان آن و هر دکمه ای که روی آن است را نیز دریافت خواهید کرد. این شیوه بسیار ساده و مفید است ولی متاسفانه فقط در مورد پنجره های تولید شده توسط خود ویندوز کاربرد دارد. اگر پیام یا خطایی توسط نرم افزارهای دیگر تولید شود این روش برای کپی کردن کاربرد ندارد و برای این منظور شما باید از نرم افزار بسیار ساده و سبک زیر استفاده کنید.

GetWindowText

GetWindowText یک ابزار رایگان و قابل انتقال و سبک (حدود 70 کیلوبایت) است که نیازی به نصب ندارد. برای استفاده از این ابزار فقط کافیست پس از باز کردن آن روی آیکون علامت سوال نشان داده شده در تصویر زیر کلیک کنید و آن را تا روی پنجره خطا یا پیامی که می خواهید متن آن را کپی کنید، بکشید.  این نرم افزار می تواند متن تمام پنجره های edit, static, sysTreeView, sysListView, combobox  groupbox controls را بخواند. پس از کشیدن این علامت سوال روی پنجره خطا، همانند شکل زیر، تمام متن آن در باکس برنامه GetWindowText ظاهر می شود و شما می توانید آن را انتخاب کنید و کپی کنید. شما می توانید این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید.

GetWindowText
نرم افزارهای مشابه دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این نرم افزارها شامل ShoWin، SysExporter، WinScraper می شود که می توانید  آنها را از طریق لینک آنها دانلود کنید.

منبع +

کپی کردن متن خط فرمان (command prompt یا CMD) در ویندوز

خط فرمان ویندوز

همه افراد در زمینه کامپیوتر تخصص ندارند و به همین دلیل موارد زیادی اتفاق می افتد که شما نیاز پیدا می کنید از کسی کمک بگیرید. خیلی وقتها ممکن است آنها از شما بخواهند چیزی را در محیط خط فرمان (command prompt یا CMD) ویندوز تایپ کنید و سپس نتیجه را به آنها بگویید. حالا چطور باید متن درون این پنجره را کپی کرد و برای آنها ارسال نمود؟

شاید عده ای تصور کنند این چیزها را همه می دانند ولی واقعیت اینست که اینطور نیست و خیلی از افراد نحوه کار با این خط فرمان را نمی دانند. برای این کار دو راه وجود دارد؛ یکی استفاده از راست کلیک که حالت پیش فرض است و دیگر استفاده از روش ویرایش سریع یا همان QuickEdit.

 

روش اول: فعال کردن QuickEdit Mode یا همان ویرایش سریع

برای اینکار شما مانند تصویر زیر، پس از باز کردن خط فرمان، بر روی نوار بالایی این پنجره (منظور حاشیه بالایی و بیرون از قسمت سیاه رنگ داخل پنجره است) راست کلیک کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید. (یا می تواند از کلیدهای ترکیبی  Alt+Space P برای باز کردن این منو استفاده کنید)

cmd-properties

حالا مانند شکل زیر از برگه Options گزینه QuickEdit Mode را فعال کنید و پنجره را ببندید.

quikedit mode menu

کپی پیست در حالت QuickEdit Mode

حالا که این گزینه را فعال کردید کافی است مانند تصویر زیر، در درون پنجره کلیک کنید و متن مورد نظر را انتخاب کنید سپس تنها با زدن دکمه Enter روی صفحه کلید یا فشار دادن دکمه راست کلیک موس خود متن مورد نظر کپی می شود و می توانید آن را در هر جایی بچسبانید.

cmd copy text

در صورتی که می خواهید متنی را در درون خط فرمان بچسبانید کافی است در هر جایی از پنجره خط فرمان راست کلیک کنید و گزینه Paste را انتخاب کنید. متن مورد نظر شما به انتهای خط فرمان اضافه خواهد شد.

روش دوم: کپی و پیست با راست کلیک

اگر نمی خواهید به تنظیمات خط فرمان دست بزنید شما می توانید تنها با استفاده از منوی راست کلیک کار کپی و پیست را انجام دهید. دقت داشته باشید که اگر شما قبلاً گزینه QuickEdit mode را در روش قبل فعال کرده باشید منوی راست کلیک کار نخواهد کرد.

در این روش، برای انتخاب یک بخش از متن خط فرمان، مانند شکل زیر، در هر جایی از این پنجره سیاه راست کلیک کنید و گزینه Mark را انتخاب کنید سپس متن مورد نظر خود را مانند روش قبل در شکل بالا  انتخاب کنید و سپس با فشار دادن کلید Enter روی صفحه کلید یا فشار دادن راست کلیک، متن انتخاب شده کپی خواهد شد.

cmd mark select text

همچنین نحوه کپی کردن متن پنجره های خطای ویندوز یا نرم افزارها را می توانید در اینجا ببینید.

اگر  این آموزش برایتان مفید بود نظر خود را برای من ارسال کنید.

منبع +

مدیریت پسوردها با Lastpass

Lastpass

شاید یکی از مشکلات بسیاری از کاربران اینترنتی این باشد که برای مدیریت نامهای کاربری و پسوردهای خود در سایتهای مختلف به مشکل برخورد می کنند و برای حفظ و نگهداری آنها مشکل دارند. عده ای، آنها را جایی یادداشت می کنند تا در صورت فراموش کردن به آن مراجعه کنند. عده ای هم برای حل این مشکل در همه جا از یک نام کاربری و پسورد واحد استفاده می کنند. ولی آیا این راه حلها همه مشکل شما را حل خواهد کرد؟ اگر دفترچه یا چیزی که پسوردهای خود را در آن نگهداری می کنید از بین برود چه؟ یا اگر نام کاربری و پسوردی که برای همه سایتها استفاده می کنید لو برود چطور؟ اینها تنها بخشی از مشکلاتی است که ممکن است شما با آن روبرو شوید. ولی برای این مشکل راه حلی وجود دارد و آن هم استفاده از ابزارهای مدیریت پسورد است.

اگر شما هم برای مدیریت پسوردهای خود با مشکل روبرو هستید من یکی از بهترین راه حلهای موجود را انتخاب کرده که قصد دارم در اینجا آن را برای شما معرفی کنم و نحوه استفاده از آن را آموزش دهم.

LastPass چست؟

LastPass یک ابزار مدیرت پسورد و اطلاعات ساده و امن است. این نرم افزار نه تنها رایگان است بلکه به شما کمک می کند در وقت خود صرفه جویی کنید و امنیت اطلاعات خود را حفظ کنید. شاید شما برای حفظ حساب های روزافزون اینترنتی خود با مشکل روبرو باشید ولی LastPass این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون دردسر و به راحتی اطلاعات آنلاین خود را ذخیره و ساماندهی و به صورت امن به آنها دسترسی پیدا کنید.

LastPass همه کارها را برایتان انجام می دهد

پس از دانلود نرم افزار مدیریت پسورد LastPass و ایجاد یک اکانت شما می توانید اطلاعات ورود خود به سایتها و حسابهای خود را به صورت امن ذخیره کنید، به صورت خودکار فرمهای ورود به سایتهای دلخواه خود را پر کنید و به صورت خودکار به آنها وارد شوید و اطلاعات ذخیره شده خود را در تمام مرورگرهای محبوب و در همه سیستم عاملها به صورت همزمان دسترسی داشته باشید.

امنیت و حریم خصوصی

Lastpass با استفاده از روشهای رمزگذاری مورد استفاده دولتها امنیت داده های شما را تضمین می کند و با استفاده از قابلیت همگام سازی از طریق پردازش ابری، این امکان را فراهم می کند که بتوانید در هر جایی به داده های خود دسترسی پیدا کنید. تمام عملیات رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات روی کامپیوتر خود شما انجام می شود و هیچ کس در Lastpass نمی تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. همچنین، چالش امنیتی Lastpass این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که اطلاعات امنیتی ضعیف شما از قبیل پسوردهای ضعیف را شناسایی کند و برای بهبود آن شما را راهنمایی کند.

دانلود و نصب Lastpass

برای استفاده از این ابزار شما باید ابتدا در سایت LastPass ثبت نام و یک اکانت ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این اکانت قرار است به عنوان اکانت دسترسی شما به همه نامهای کاربری و پسوردهای شما قرار گیرد. بنابراین از یک ایمیلی که همیشه از آن استفاده می کنید استفاده کنید و پسوردی که برای آن می سازید یک پسورد قوی و به یاد ماندنی باشد زیرا قرار است این آخرین پسورد و تنها پسوردی باشد که به ذهن می سپارید!

پس از ایجاد اکانت کاربری نوبت دانلود و نصب نرم افزار می رسد. دو راه برای این کار وجود دارد. اول اینکه از خود سایت lastpass و از این لینک استفاده کنید ولی به دلیل اینکه در شرایط تحریم قرار داریم سایت به شما اجازه نمی دهد با آی پی ایران وارد شوید بنابراین باید از پروکسی استفاده کنید. ولی پیشنهاد من دانلود از سایتهای ایرانی است که شما می توانید از این لینک برای دانلود نرم افزار استفاده کنید.

راه دیگر اینست که افزونه های این نرم افزار را بر روی مرورگر خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. برای دانلود افزونه مرورگر کروم از این صفحه و برای فایرفاکس هم از این صفحه استفاده کنید. در صورتی که این گزینه را برای دانلود و نصب انتخاب کرده اید نیازی به نصب چیز دیگری ندارید و می توانید با رد شدن از مراحل زیر به مرحله استفاده از نرم افزار بروید.

حالا بعد از دانلود، برای نصب LastPass به ترتیب زیر و بر اساس تصاویر عمل کنید.

فایل نصبی را اجرا کنید و در پنجره زبان را انتخاب کنید.

انتخاب زبان

بر روی دکمه Install LastPass کلیک کنید تا نصب شود یا می توانید برای انتخاب مرورگرهایی که می خواهید روی آنها lastpass نصب شود و همچنین تغییر مسیر نصب از گزینه Advanced Options مطابق شکل زیر استفاده کنید.
advanced option lastpass
در پایان فرایند نصب همانطور که در شکل زیر می بینید، از شما پرسیده می شود که آیا تمایل دارید پسوردهای روی کامپیوتر خود را به LastPass انتقال دهید و در صورتی که شما قبلاً از نرم افزارهای مشابه استفاده می کرده اید می توانید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت No Thanks را انتخاب کنید.
پایان نصب
اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید آیکون LastPass به صورت یک مربع مشکی و ستاره داخل آن روی نوار ابزار بالای مرورگر شما دیده می شود. حال نوبت نحوه استفاده از نرم افزار می رسد.

 نحوه استفاده از LastPass

برای استفاده از LastPass ابتدا باید روی افزونه آن بر روی نوار ابزار مرورگر خود کلیک کنید و به صورت شکل زیر ایمیل و پسوردی که برای ثبت نام در سایت LastPass انتخاب کردید در اینجا وارد کنید.

lastpass login

ایمیل و پسورد خود را در اینجا وارد کنید و گزینه Remember Email را انتخاب کنید تا هر بار لازم نباشد آن را وارد نمایید. و حالا LastPass آماده است اطلاعات شما را در سایت ها ذخیره کند.

افزودن و ذخیره سایت

برای ذخیره اطلاعات دو روش خودکار و دستی وجود دارد. برای شروع در مرورگر کروم (در دیگر مرورگرها شیوه کار کمی متفاوت است) فرض کنید می خواهید اطلاعات جیمیل خود را به صورت خودکار ذخیره کنید. این کار بسیار ساده است. به صفحه ورود بروید و مثل همیشه نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید سپس بر روی شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد کلیک کنید تا مانند شکل زیر منوی Save site ظاهر شود.
save site
گزینه Save site را انتخاب کنید تا منوی ذخیره اطلاعات به صورت زیر ظاهر شود.
save options

همچنین برای ویرایش اطلاعات ذخیره شده یک سایت می توانید با کلیک روی همان شکل  lastpass icon در داخل کادر نام کاربری یا پسورد و سپس مطابق شکل زیر با کلیک روی ویرایش و سپس انتخاب گزینه Edit آن را ویرایش کنید.
ویرایش سایت
ویرایش
پس از انتخاب گزینه ویرایش، پنجره زیر باز می شود که می توانید اطلاعات مورد نظر خود را ویرایش و ذخیره کنید.

پنجره ویرایش
وارد کردن نام کاربری و پسورد به صورت خودکار

LastPass این امکان را برای شما فراهم می آورد تا اطلاعات ذخیره شده خود را برای سایتهای مختلف به صورت خودکار وارد نمایید. برای این کار ابتدا شما باید از طریق افزونه LastPass بر روی نوار ابزار مرورگر خود به حساب کاربری خود وارد شده باشید و پس از ورود موفق رنگ این دکمه به رنگ قرمز تغییر خواهد کرد.

زمانی که شما سایتی را در مرورگر خود باز می کنید که قبلا اطلاعات ورود به آن را ذخیره کرده اید تعداد حسابهای ذخیره شده برای آن سایت را روی آیکون Lastpass به این صورت تعداد سایتهای ذخیره شده به شما نشان می دهد. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید اینست که بر روی ستاره داخل فرم اطلاعات کاربری در آن سایت کلیک کنید و بر روی نام حساب خود کلیک کنید تا اطلاعات شما به صورت خودکار وارد شود. اگر برای یک سایت چند حساب کاربری داشته باشید LastPass همه حساب ها را به شما نشان خواهد داد تا از بین آنها انتخاب کنید.
ورود به سایت با lastpass
یک سایت با چند حساب کاربری
LastPass امکانات بسیار دیگری دارد که از حوصله این مقاله خارج است. امیدوارم با این آموزش بتوانید به حسابهای کاربری خود سامانی بدهید و دیگر دغدغه ای برای حفظ پسوردهایتان نداشته باشید. سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاهها برای من ارسال کنید.

پنج ابزار برتر برای رمزگذاری فایلها

encryption رمزگذاری

تا زمانی که شما چیزهای حساس خود را رمزگذاری می کنید و تحت کنترل دارید، محافظت از اطلاعات شخصی نباید کار دشواری باشد. به همین دلیل ما در اینجا پنج نمونه از بهترین ابزارهای رمزگذاری فایل را بررسی می کنیم که شما می توانید از آنها برای رمزگذاری اطلاعات خود استفاده کنید و فقط خودتان کلید آنها را در اختیار داشته باشید.

ما در اینجا به بررسی ابزارهای رمزگذاری برای کامپیوترهای شخصی می پردازیم، ابزارهایی که شما می توانید از آنها بر روی کامپیوتر شخصی خود برای رمزگذاری اطلاعات شخصی استفاده کنید. ما در اینجا می خواهیم بهترین ابزارهایی را معرفی کنیم که شما می توانید از آنها برای رمزگذاری فایلهای حساس – عکسها، اسناد مالی، پشتیبانهای شخصی یا هر چیز دیگر – استفاده کنید تا آنها را قفل کنید و فقط خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

موارد زیر،بدون هیچ ترتیب خاصی، پنج ابزار برتر برای این کار هستند:

VeraCrypt (برای ویندوز، مک، لینوکس)

VeraCrypt

VeraCrypt یکی از انشعابها و جانشینهای TrueCrypt است که سال گذشته توسعه آن متوقف شد. تیم توسعه این ابزار اعلام می کنند که آنها بعضی از مشکلاتی را که در اولین بررسی امنیتی TrueCrypt مشخص گردید، رفع کرده اند و همانند نرم افزار TrueCrypt، این ابزار هم رایگان است و نسخه های ویندوز، مک و لینوکس آن موجود است. اگر شما به دنبال یک ابزار رمزگذاری هستید که شبیه TrueCrypt باشد، این همان چیزی است که شما می خواهید. VeraCrypt از کدههای رمزگذاری AES (رایج ترین کد مورد استفاده)، TwoFish، و Serpent و ایجاد اقلام مخفی و رمزگذاری شده درون اقلام دیگر پشتیبانی می کند. کد آن برای مرور در دسترس است هرچند به طور کامل متن باز نیست (زیرا بخش زیادی از کد آن از TrueCrypt گرفته شده است.) همچنین این ابزار (طبق گفته توسعه دهندگان آن) به طور مداوم در حال توسعه می باشد، امنیت آن به طور منظم بروزرسانی می شود و در مراحل برنامه ریزی به طور مستقل مورد بررسی قرار می گیرد.

کسانی که  VeraCryptرا انتخاب کرده اند آن را به عنوان یک ابزار رمزگذاری سریع می دانند زیرا فایلهای آنها فقط در زمان نیاز از حالت رمزگذاری خارج می شود و در بقیه موارد رمزدار باقی می ماند مهمتر از همه جانشین معنوی TrueCrypt است.

AxCrypt (ویندوز)

AxCrypt

AxCrypt  یک ابزار رمزگذاری رایگان، متن باز و با گواهی GPL GNU برای ویندوز است که به سادگی، کارآمدی و کاربرد آسان خود افتخار می کند. این نرم افزار به خوبی با پوسته ویندوز یکپارچه می گردد و شما می توانید روی یک فایل راست کلیک کنید یا حتی رمزگذاری زمان دار و قابل اجرای آن را تنظیم کنید تا فایل برای مدت مشخصی رمزدار باقی بماند و سپس خود به خود یا وقتی به دست دریافت کننده مورد نظر رسید از حالت رمزگذاری خارج گردد. با AxCrypt می توان فایلها را در زمان نیاز از حالت رمزگذاری خارج کرد یا تا زمانی که مورد استفاده قرار دارند بدون رمزگذاری نگه داشت و سپس به صورت خودکار پس از اعمال تغییرات یا بسته شدن، دوباره رمزگذاری می گردد. این نرم افزار سریع است و همچنین می توانید یک پوشه کامل یا گروه بزرگی از فایلها را انتخاب کنید و با یک کلیک همه را رمزگذاری نمایید. ولی این نرم افزار فقط یک ابزار رمزگذاری فایل است و به این معناست که رمزگذاری یک دیسک یا درایور خارج از توانایی آن می باشد. فقط از رمزگذاری 128 بیتی AES پشتیبانی می کند، در برابر حملات جستجوی آزمون و خطا (brute force) از فایلها محافظت می کند و حجم آن فوق العاده کم است (کمتر از 1 مگابایت).

کسانی که AxCrypt را انتخاب کرده اند به سادگی کار با آن و به دلیل یکپارچگی با پوسته ویندوز، سهولت ادغام آن با فرایند کاری اشاره کرده اند. اگر شما مشتاقید از گزینه های بیشتر استفاده کنید این نرم افزار انبوهی از گزینه ها را از طریق خط فرمان ارائه می کند و بنابراین شما می توانید برنامه خط فرمان ویندوز را باز کنید و اعمال پیچیده تری با آن انجام دهید – یا چندین کار را همزمان اجرا کنید. این ابزار از قویترین و متنوع ترین روشهای رمزگذاری موجود پشتیبانی نمی کند ولی اگر به دنبال آن هستید که اطلاعات خود را در برابر بسیاری از خطرات محافظت کنید، این ابزار ساده ای است که می تواند اندکی امنیت اطلاعات شما -مانند فایلهایی ذخیره شده بر روی دراپباکس یا آی کلود – و سهولت دسترسی به آنها را تضمین کند.

BitLocker (ویندوز)

BitLocker

BitLocker ابزاری برای رمزگذاری کل دیسک است که در ویندوز ویستا، ویندوز 7 (نسخه های Ultimate و Enterprise) و ویندوز 8 (نسخه های Pro و Enterprise) و همچنین ویندوز سرور (2008 و پس از آن) گنجانده شده است. این ابزار از رمزگذاری (128  و 256 بیتی) AES پشتیبانی می کند و در حالی که اساساً برای رمزگذاری کل دیسک کاربرد دارد ولی از رمزگذاری دیسکهای دیگر یا یک درایو مجازی نیز که مانند هر درایو دیگری روی کامپیوتر شما قابل باز شدن و دسترسی است، پشتیبانی می کند. BitLocker از مکانیسمهای معتبرسازی چندگانه ای پشتیبانی می کند که شامل کلمه عبور و پین، کلید USB و فناوری بحث برانگیز ماژول سکوی اطمینان (TPM) (که از سخت افزار برای وارد کردن کلید به دستگاه استفاده می کند) می شود که رمزگذاری و رمزگشایی را برای کاربر آشکار می سازد ولی مجموعه از مسائل را نیز برای به همراه دارد. به هر حال یکپارچگی BitLocker با ویندوز (به ویژه با ویندوز 8 نسخه Pro) دسترسی به آن را برای عده زیادی فراهم آورده است و برای کسانی که می خواهند اطلاعات آنها در صورت گم شدن یا سرقت لپ تاپ یا هارد دیسک، یا در معرض خطر قرار گرفتن کامپیوتر آنها، محفوظ بماند یا شرکتهایی که به دنبال امنیت اطلاعات حوزه خود هستند، یکی از ابزارهای رمزگذاری موفق محسوب می گردد.

عده خیلی زیادی از دسترسی و راحتی کار با BitLocker تعریف کرده اند و افراد زیادی رمزگذاری قوی و دشواری شکستن آن را ستایش کرده اند. خیلی از افراد با پیشنهاد توسعه دهندگان TrueCrypt به BitLocker رو آورده اند. ولی عده دیگری هم ادعای طرفداران حریم خصوصی را مطرح کرده اند که بیان می کنند BitLocker در معرض خطر قرار دارد و نهادهای امنیتی دولتی (کشورهای مختلف) می توانند مخفیانه داده های شما را رمزگشایی کنند. در حالی که مایکروسافت رسماً اعلام کرده است این واقعیت ندارد و ادعا می کند BitLocker راه نفوذ مخفیانه ای ندارد (و در عین حال کد آن را بسته نگه می دارد ولی آن را برای بازبینی در اختیار شرکای خود که شامل همان نهادها می شوند قرار می دهد)، ولی همین ادعا کافی است که بسیاری از شما از آن اجتناب کنید.

GNU Privacy Guard (ویندوز، مک، لینوکس)

GNU Privacy Guard

GNU Privacy Guard  در واقع یکی از ابزارهای متن باز Pretty Good Privacy است. در حالی که شما می توانید آن را در بعضی از سیستم عاملها از طریق خط فرمان نصب کنید ولی بیشتر افراد رابطهای کاربرپسند و گرافیکی فراوان آن را انتخاب می کنند که شامل نسخه های رسمی آن می شود که می تواند همه چیز را، از ایمیل تا فایلهای معمولی و دیسک کامل، رمزگذاری کند. همه ابزارهای GnuPG از انواع چندگانه رمزگذاری و کدگذاری پشتیبانی می کند و به طور کلی می توانند هر بار یک فایلها، دیسکها و دیسکهای مجازی یا درایوهای خارجی و دستگاههای متصل شده را رمزگذاری کنند. تعداد اندکی از افراد نسخه های کاربرپسند GnuPG را مانند Gpg4Win برای ویندوز انتخاب کرده اند که برای مدیریت گواهینامه از Kleopatra استفاده می کند.

کسانی که GnuPG را انتخاب کرده اند، متن باز بودن و قابلیت دسترسی به آن از طریق چندین کلاینت و ابزار تعریف را ستوده اند که همه آنها دارای قابلیت رمزگذاری فایلها و همچنین دیگر انواع رمزگذاری مانند رمزگذاری قوی ایمیلها می باشند. ولی نکته کلیدی در اینجا یافتن ابزار یا کلاینتی است که نیاز شما را برآورده می کند و در محیط کاری شما خوب کار می کند. تصویر بالا با مربوط به GPGTools می باشد که یک راه حل یکپارچه GnuPG است که علاوه بر قابلیت مدیریت زنجیره کلیدها از قابلیت رمزگذاری فایل، ایمیل و دیسک بر مک او اس ایکس نیر برخوردار است.

7-Zip (ویندوز، مک، لینوکس)

7-zip

7-Zip در واقع یک ابزار فشرده سازی سبک و ابزار فشرده سازی محبوب ما برای ویندوز می باشد. با وجود اینکه ابزار شگفت انگیزی برای فشرده سازی و سازمان دهی فایلها جهت ذخیره سازی آسان یا ارسال آنها از طریق اینترنت می باشد ولی یک ابزار رمزگذاری قوی نیز محسوب می شود و می تواند فایلها یا تمام یک دیسک را رمزگذاری کند که کلید آن فقط در اختیار شما خواهد بود. این نرم افزار حتی برای کابردهای تجاری نیز کاملاً رایگان است، از رمزگذاری 256 بیتی AES، پشتیبانی می کند و با وجود اینکه مرجع رسمی دانلود آن فقط برای ویندوز است ولی گونه های غیر رسمی آن برای سیستم لینوکس و مک نیز موجود است. بخش زیادی از کد 7-Zip با گواهینامه GNU LGPL منتشر می شود و بازبینی آن آزاد است. فایلهای فشرده و رمزگذاری شده با پسوند .7z (یا اگر ترجیح می دهید  .zip) به راحتی قابل جابجایی و امن هستند و می توان آنها را با کلمه عبور رمزگذرای کرد و آنها را به فایلهای اجرایی تبدیل نمود که پس از رسیدن به دست دریافت کننده می توانند به طور خودکار رمزگشایی شوند. همچنین 7-Zip  با پوسته سیستم عامل شما یکپارچه می شود و استفاده از آن را با یک کلیک میسر می سازد. این نرم افزار یک ابزار خط فرمان قدرتمند نیز به شمار می آید.

کسانی که آن را انتخاب کرده اند اشاره می کنند که دارای قویترین رابط کاربری می باشد ولی به هر حال بسیاری از آنها آن را به طور خاص به خاطر قابلیتهای فشرده سازی و غیرفشرده سازی آن نصب کرده اند. آنها به سرعت، انعطاف پذیری، رایگان بودند و راحتی کاربرد آن اشاره کرده اند و با وجود اینکه شاید سریعترین ابزار رمزگذاری نباشد (و قادر به رمزگذاری کل یک دیسک نیست)، کارش را انجام می دهد به ویژه برای رمزگذاری فایلهایی که شما می خواهید برای دیگران بفرستید و در واقع دوست دارید آنها بدون دردسر بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. عده ای اشاره کرده اند که فایلهای رمزگذاری شده 7-Zip انعطاف پذیر می باشد – شاید این انعطاف پذیری بیش از حد باشد زیرا فایلهای جدید که به بایگانی رمزگذاری شده اضافه می شوند رمزگذاری نمی شوند (شما باید همه فایلها را استخراج و دوباره رمزگذاری کنید)، ولی به هر حال این نقص جزئی است.

منبع

چگونه صفحه نمایش ویندوز، مک، لینوکس، اندروید یا آی او اس را ضبط کنیم

چگونه صفحه نمایش ویندوز، مک، لینوکس، اندروید یا آی او اس را ضبط کنیم

عکس گرفتن از صفحه نمایش قابلیت خیلی خوبی است ولی گاهی واقعاً نیاز داریم برای فهماندن منظور خود ویدئوی صفحه را ضبط کنیم. شما می توانید صفحه نمایش کامپیوتر، صفحه گوشی هوشمند یا تبلت خود را ضبط کنید.

این کار برای شما یک فایل ویدئویی فراهم می کند که می توانید با آن هر کاری انجام دهید. می توانید آن را روی یوتیوب بارگذاری کنید یا برای یک دوست بفرسیتد. یک آموزش ویدئویی بسازید یا مشکلی را که با آن روبرو هستی ضبط کنید تا بعداً آن را به کسی نشان دهید.


ویندوز

ویندوز از قبل برای ضبط ویدئویی صفحه نمایش ابزاری ندارد. ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد ولی اگر به دنبال یافتن یکی از آنها هستید از نرم افزارهای بی ارزشی که با فایل نصبی آنها ترکیب شده است پرهیز کنید. شما با VLC واقعاً می توانید صفحه نمایش خود را ضبط کنید و این یک گزینه راحت است. اگر از قبل  VLC  را نصب دارید باید گفت این ابزار مانند یک چاقوی سوئیسی است که بدون نیاز به نصب هیچ چیز دیگری به سرعت امکان ضبط صفحه نمایش را برای شما فراهم می آورد.

vlc capture device

برای ضبط ویدئوهای پیشرفته تر ما نرم افزار OBS را پیشنهاد می کنیم. این نرم افزار یک نرم افزار قدرتمند، رایگان و متن باز است که امکانات بیشتری فراهم می آورد. این امکانات شامل وارد کردن واترمارک، گنجاندن ویدیوی وبکم در حال ضبط صفحه نمایش، انتخاب پنجره های خاص روی صفحه و از این قبیل می باشد. Twitch.tv برای پخش همزمان بازیهای ویدیویی به طور گسترده ای از OBS استفاده می کند زیرا یک نرم افزار بسیار قوی است ولی برای تولید یک ویدیوی حرفه ای از صفحه نمایش نیز به همان خوبی کار می کند.

Open Broadcaster Software for windows

 

مک او اس ایکس (Mac OS X)

یک ابزار ضبط صفحه نمایش راحت در مک او اس ایکس گنجانده شده است. این ابزار یکی از کارکردهای مفید و مخفی QuickTime است که علیرغم ظاهرش چیزی فراتر از یک مدیا پلیر ساده است.

QuickTime screen recording

برای ضبط صفحه مک خود QuickTime را باز کنید،برای این کار کلیدهای Command + Space را فشار دهید تا جستجوی Spotlight باز شود سپس QuickTime را جستجو کنید و Enter را فشار دهید. از منوی فایل بر روی نوار منو گزینه New Screen Recording را انتخاب کنید. سپس می توانید از منوی کوچک سمت راست دکمه ضبط انتخاب کنید که آیا صدای میکروفون هم در ویدیو ضبط شود یا نه. این گزینه به شما امکان این را می دهد که اعمال خود در حین ضبط بیان کنید. زمانی که آماده شدید روی دکمه ضبط کلیک کنید.

QuickTime به شکل یک آیکون کوچک در سمت راست نوار منو در خواهد آمد و شروع به ضبط خواهد کرد. وقتی کارتان تمام شد روی دکمه توقف کلیک کنید و حالا می توانید پیش نمایش ویدیو را ببینید و آن را ذخیره کنید. QuickTime همچنین می تواند ویدیو را ویرایش کند و بخشهای غیرضروری را از آن حذف کند.

اگر به ابزار قدرتمندتری نیاز دارید شما می توانید از نرم افزار OBS استفاده کنید. این نرم افزار فقط برای ویندوز نیست و بر روی مک نیز کار می کند.

لینوکس

نرم افزارهای متن باز زیادی برای ضبط صفحه نمایش لینوکس وجود دارد و اگر شما نرم افزار مدیریت بسته نسخه لینوکس خود را باز کنید و جستجوی سریعی داشته باشید تعداد زیادی از آنها را پیدا خواهید کرد. یا حتی اگر به این چیزها علاقه دارید، می توانید از طریق ترمینال و با دستوراتی مانند ffmpeg این کار را انجام دهید.

recordMyDesktop

یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین ابزارهای متن باز برای این کار recordMyDesktop است که شما می توانید آن را از مرکز نرم افزار اوبونتو یا بخش مدیریت بسته نسخه لینوکس خود نصب کنید.

recordMyDesktop  را باز کنید و از گزینه های آن برای انتخاب کیفیت ویدیو و صدا استفاده کنید. این ابزار می تواند تمام صفحه نمایش شما یا بخش کوچکی از آن را ضبط کند. recordMyDesktop خیلی خوب کار می کند، رابط کاربری ساده ای دارد و مهمترین گزینه های ضبط صفحه نمایش را در اختیار شما قرار می هد.

اگر بع ابزار قویتری نیاز دارید از OBS استفاده کنید. این نرم افزار علاوه بر ویندوز و مک او اس ایکس (Mac OS X) برای لینوکس هم قابل استفاده است.

اندروید

اندروید به شما این امکان را می دهد که از صفحه نمایش دستگاه خود ویدیو تهیه کنید و آن را با فرمت mp4 ذخیره کنید. این ویژگی در اندروید 4.4 اضافه شده است و در اندروید 5 نیز کار می کند. برای این کار شما باید دستگاه اندروید خود را به یک کامپیوتر وصل کنید و از دستور adb استفاه کنید. نرم افزارهای روی گوشی شما نمی توانند به تنهایی صفحه نمایش شما را ضبط کنند – این کار ضبط شدن اطلاعات حساسی که شما وارد می کنید جلوگیری می کند.

دستگاه اندروید خود را با استفاده از یک کابل USB به یک کامپیوتر ویندوزی، مک او اس ایکس یا لینوکس وصل کنید و از دستور “adb shell screenrecord” برای شروع ضبط صفحه نمایش استفاه کنید. اگر از یک دستگاه روت شده استفاده می کنید شما می توانید با استفاده از نرم افزار از صفحه نمایش دستگاه ویدئو تهیه کنید – البته این نرم افزارها به دسترسی به روت نیاز دارند.

adb shell screenrecord

iOS

اکنون اپل شیوه ای راحت و رسمی برای ضبط صفحه نمایش iOS ارائه می کند. این کار به یک مک با سیستم عامل OS X Yosemite و یک آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ با سیستم عامل iOS 8 یا بالاتر نیاز دارد. متاسفانه این قابلیت فقط برای کاربران مک فراهم می باشد. این ویژگی برای توسعه دهندگان فراهم گردیده است تا عملکرد نرم افزارهای خود را ضبط کنند و توسعه دهندگان iOS به هر حال به مک نیاز دارند.

اگر شما هم یک مک و یک آیفون یا آیپد دارید می توانید آیفون یا آیپد خود را به آن وصل کنید و از نرم افزار QuickTime برای ضبط صفحه آن استفاده کنید. فقط کافی است با کلیک روی دکمه منو به جای گزینه New Screen Recording از گزینه New Movie Recording استفاده کنید و به جای وبکم خود مک، دستگاه iOS متصل به آن را انتخاب کنید.

QuickTime

شما همچنین می توانید به جای ضبط صفحه نمایش آن را به صورت زنده نیز پخش کنید. OBS بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ برای پخش زنده خیلی خوب کار می کند. شما حتی می توانید صفحه نمایش خود را به طور مستقیم از طریق VLC به طورت زنده پخش کنید!

منبع